Yeni bir mobilya evinizin havasını bütünüyle değiştirebilir. Evinize ve size yenilik katan mobilyaları satın almak için mutlaka bir ön çalışma yapmanız gerekiyor. Yenilikler elbette her zaman çok iyidir ancak satın aldığınız mobilyaların birçok açıdan değerlendirilmesi gerekir. Mobilya seçmek zor bir iştir. Yanlış seçimler rahatsız ve huzursuz edici olacaktır. Yenilenmeye ihtiyacı olan evin ve ev sahibinin ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Alınan mobilyalar hem değerini karşılamalı hem de içinize sinmeli. Bu yazıda mobilya satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birkaçına değineceğiz.

Öncelikle yeni mobilya alırken aile bütçesini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Piyasada geniş bir fiyat aralığında ürünler bulunmakta. Bütçenize uygun ürün aramanız hem işinizi kolaylaştıracaktır hem de cüzdanınızı sarsmayacaktır.

Alınacak mobilyaların diğer eşyalar ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Mobilya almadan önce; mobilyaların alınacağı mekanı incelemeli ,gerekli ölçüleri almalısınız. Bu size mobilya seçerken daha doğru tercihler yapma imkanı sağlayacaktır.

Mobilyaların sadece dış görünüşlerini düşünerek satın alınmaması gerekir. Güzel görünen bir mobilyanın kullanımı ya da temizliği rahat olmayabilir.

Alınacak mobilyaların özellikleri ve garanti süreleri mutlaka bilinmelidir. Satın aldığınız mağazanın ya da firmanın servis ağını da bilmeniz önemli. Herhangi bir bozulma ya da deforme söz konusu olduğunda servisin ürünü kaç gün içerisinde teslim ettiğini ve diğer şartları iyi bilmelisiniz.

Alınan mobilyaların kullanışlı, rahat, sağlam ve uzun ömürlü olmasına dikkat edin.

Alınan mobilyalarınız kumaş barındırıyorsa, kumaşın türüne dikkat etmelisiniz. Mobilyaların kumaşları kolayca leke tutmamalı ve temizliği rahat olmalı. Bu sebeple son yıllarda daha çok tay tüyü kumaşlar tercih edilmekte.

Koltuk gibi kumaş içeren mobilyalarda minderlerin fermuarlı olmasına dikkat edilmelisiniz. Kolay temizlik için önemli olan bu hususu koltuk alırken gözden kaçımayın.

Satın alınan mobilyaların evinize teslim edilme koşullarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer beğendiniz mobilayalar sipariş üzerine temin edilip teslim edilecekse mutlaka satıcı ile sözleşme imzalamalısınız.

Mobilyaları satın aldığınız yerden mutlaka kullanım klavuzu istemelisiniz eğer kullanım klavuzu temin edilmezse satın aldığınız ürünün kullanımına dair kapsamlı bilgi almaya dikkat etmelisiniz.

Mobilya satın alırken yukarıdaki önerileri dikkate alırsanız sonrasında yaşayacağınız sorunlar minimuma inecektir.