Kaliteli bir uyku için yatak ve yastık seçimi son derece önemlidir. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı, güzel bir gün, kaliteli bir uyku deneyiminin yaşandığı geceden başlar. Peki, sağlıklı bir uyku deneyimi için yastık nasıl seçilir?

Yastıklar yumuşak ve sert olmak üzere ikiye ayrılır. Silikon yastıklar ve elyaf yastıklar yumuşaktır ve hem serin hem de rahat bir uyku deneyimi sunar. Sert ve lateks yastıklar ise içerdikleri malzemelerden dolayı çökme yaşamaz. Böylece yatış sırasında baş ve boynun dengesini daha iyi sağlarlar.

Kişi, en rahat uykuyu sağlayan yastığın yumuşak mı sert mi olması gerektiğine ancak deneyerek karar verebilir. Özellikle uyku merkezlerinde veya yatak ürünlerinin satıldığı yerlerde yastık çeşitleri denenebilir. Burada önemli olan nokta yatış pozisyonunda boynun çok dik tutulmaması ve ağrımamasıdır.

Yumuşak bir yastık seçiminde kaz tüyünden yapılan yastıklar da değerlendirilebilir. Kaz tüyü yastık seçerken içerik etiketine dikkat edilmelidir. Kaz tüyü yastıkların içinde kullanılan gıdık tüyünün miktarı çok önemlidir. Gıdık tüyü ne kadar fazlaysa yastık hem daha hafif olmakta hem de uyku sırasında başın sıcaklığı korunmaktadır. Silikon ve elyaf yastıklar da yumuşak yastık tercih edenler için önemli bir alternatif olacaktır.

Yastık, sadece uykunun kalitesini değil reflüsü olanların da daha rahat bir şekilde uyuyabilmelerini sağlamaktadır. Bu sebeple, reflüsü olan kişilerin de yastıklarını özel olarak seçmeleri gerekmektedir. Uzmanlar, yüksek yastıkların mide asitinin yukarı çıkmasını engellediği için tercih edilmesini önermektedir. Reflü yastığı kullanırken baş en üst noktada durmalıdır. Böylece daha rahat uyumak mümkün olacaktır.

Boyun ağrısının bir numaralı sebebi yanlış yastık kullanımıdır. Boyun ağrısı çekenlere visco ve lateks yastıkların yanı sıra anatomik yastıklar önerilir. Boynun boşluklarını dolduran, ısıya duyarlı süngerlerden oluşan anatomik yastıklarda yüksek olan kısmı kullanmalı, boyun bu yüksek kısma yerleştirilmelidir. Doğru yastık seçimiyle boyun ağrıları ile kireçlenmeler azaltılabilir.

Boyun destekli ve anatomik yastıklar uyku kalitesi ve boyun sağlığı açısından daha çok önerilirken kişinin visco yastık mı lateks yastık mı seçeceğine yine deneyerek kendisi karar vermelidir.