Günümüzde ocak, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi ürünlerin yanı sıra kahve makineleri ve küçük mutfak aletleri için bile dolap içine yerleştirecek şekilde tasarlanan ankastre mobilyalar tasarlanmaktadır. Ankastre mobilya uygulaması sonucu ortada ne kablo kirliliği ne de fazlalık oluşmayacaktır. Zaten ankastre kelimesinin anlamı gömülü, entegre olmuş, bir noktaya sabitlenmiş, iç içe geçmiş anlamındadır. Her türlü ev eşyasının mutfak dolabı veya duvar içine gömülmüş şekline de ankastre mobilya deniliyor.

Ankastre mobilyalarda birçok seçenek hanımların kafalarını karıştırmaktadır. Burada da devreye beklentiler ve bütçeniz arasındaki uyum devreye girmelidir. Açık renklerde yapacağınız seçim mutfağınızın daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca lake boyalar albenisini uzun süre kaybetmez. Zamanla renklerinde solma ve matlık oluşacak olan ankastre ürünlerinizin de eksikliğini kapatacaktır. Üstelik lake boyalarda sararma, solma ve renk değişimi yaşanmaz. Mutfağınız geniş ve duvarlarınız açık renk ise koyu renk ve lake boyalar ankastre mutfaklarınızda çok güzel bir ahenk yaşanmasını sağlayacaktır. Ayrıca mutfağınızın ne kadar ışık aldığı da ankastre mobilya rengi belirlemede önemli bir konudur. Loş bir mutfağınız varsa mümkün olduğunca duvar rengine de uyacak şekilde açık renkleri tercih etmelisiniz. Bütün bunlara ek olarak söylemeliyim ki görünümünün güzel olması yanı sıra kullanışlı ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin cam yüzeyli set üstü ankastre ocaklar çok şık görünür ama temizliği zordur ve koyu renkli oldukları için çiziği, çıkmamış lekeleri çok kolay gösterir. Ankastre mobilyaları değiştrimek kolay olmayacağından seçerken hemen her renge uyumlu renkli olanlarını tercih etmeliyiz. Yine aynı sebepten uzun süre sıkılmadan kullanabileceğiniz, modası kolay kolay geçmeyecek türden ürünleri tercih etmelisiniz.

Ankastre mobilya seçimi yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmanız çok önemli bir unsurdur. Farklı firmalardan fikir ve fiyat almak hem bütçenizi rahatlatacak hem de doğru seçim yapmanızı sağlayacaktır. İnternetten yapacağınız araştırmalarda size oldukça yardımcı olacaktır.