Yapacağınız her yemek tipi için değişik kesme tahtası satın alın. Tavuk, dana, balık, domuz ürünleri ve karışık olmak üzere ayrı ayrı kesme tahtaları kullanın. Karışık kesme tahtası yemişler, sebzeler ve tahıllar için kullanılabilmektedir. O tahta için atanmış yiyecek çeşidini bir kağıda yazın ve tahtanın altına yapıştırın.

Sıvıları ve kokuları emmesini engellemek için, ahşap kesme tahtasını madeni yağ ile yağlayın. Yumuşak bezi gıda sınıfı madeni yağın içine sokun (madeni yap eczanelerde bulunabilir) ve yağlı bezi temiz kesme tahtasına artık yağ emmeyene kadar sürün. Yüzeyini temiz bezle silin ve tahtayı kaldırın.

Kesme tahtalarını asgari hafta içinde bir kere çamaşır suyu yahut sirke ile dezenfekte edin. Dört ölçek suya bir çay kaşığı çamaşır suyu yahut 5 ölçek suya 1 ölçek sirke katarak karışımı hazırlayın. Karışımı hem ön aynı zamanda arka tarafına sürün ve beş dakika bekletin. Sıcak su ile durulayın.

Kesme tahtasını kullandıktan hemen sonra yıkayın. Sıcak su ve bulaşık deterjanından bir karışım hazırlayın ve yumuşak süngerle asgari 1 dakika ovalayın. Tahtanın kendi kendine kurumasını bekleyin. Ahşap kesme tahtalarını suda bekletmeyin, gözenekli oldukları için küf yapabilir.

Kesme tahtasını mutfak tezgahı gibi düz ve sabit zemine yerleştirin. Yiyecekleri tahtanın üzerine koyun.

Keskin bir bıçak kullanın ve yiyecekleri kısa hareketler ile, bıçağın ucunu sürekli tahtayla temas durumunda yahut hemen üstünde tutarak doğrayın. Bu bıçağa veyahut kesme tahtasına zarar vermenizi engeller. Eğer tahta taştan yapılmışsa bıçağa zarar verebileceği için ekstra dikkatli olun.