Evin Güzelliği Ayna

Evin en önemli aksesuarlarından birisidir ayna. Ama nasıl ve nerede olacağına dair bilgileri iyi bilmemiz lazım. Yapacağınız en ufak doğru hareket evimize renk katacaktır. Bunun tam tersi olarak yapacağınız en ufak yanlış ile evi boğacaktır.

Hangi Ayna Nereye Uygun?

Antre: Sizi ve misafirlerinizi karşılayan ve uğurlayan yere antre denir. Bundan dolayı mutlaka büyük bir boy aynası kullanılmalıdır. Dışarıdan geldiğiniz de ve özellikle dışarıya çıkmadan önce şıklığınıza bakmanız için uygundur. Büyük bir antreniz varsa dekorasyon için ahşap ayaklı, dresuar tipi bir ayna kullanımı mükemmel olacaktır. Eğer antreniz küçük ise duvara monta edeceğiniz bir boy aynası kullanmanız doğru olacaktır.

Salon: Evin en büyük yerlerinden birisi salondur. Salonun çok kalabalık olmasından dolayı iyi bir aydınlatmaya ihtiyacı vardır. Kullanacağınız şık bir ayna ile salonda bulunan eşyalarınız ışıldayabilir ve kendini gösterir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, camın karşısındaki duvarla konması gereken aynalar tek parça ve büyük olmalıdır. Odanız çok kalabalık ise tek parça büyük bir ayna kullanmanız sade göstereceği için şık bir durum oluşacaktır. Eğer odanız çok sade ve eşya kalabalığı yoksa küçük parçalardan oluşan aynalar dizaynı yapabilirsiniz. Salonda mutlaka tek ayna olmalıdır. Birden fazla ayna olması kombinasyonu bozacaktır.Yatak odası: Yatak odaların çiftler içinde olduğu gibi evin en hassas ve özen gösterilmesi gereken yerdir. Yapılacak en ufacık hata uykunuzu ve dinlenmenizi engelleyecektir. Çoğu yatak odasında gardıropta kullanıldığı için ayna olmazsa olmazlardır. Fakat ayna nereye hangi duvara konulacak bu önemlidir. Ayakucuna konulan aynalar rahatsızlık verdiği için tercih edilmez. Gardırop kapıları boy aynası olarak kullanılabilir. Bunun yanında kadınların kullandığı makyaj aynaları büyük olmamalı.

Koridor: Evimizin en hareketli noktasıdır. Çok hareketli olduğu için boy aynası tercih edilmez. Daha çok oval duvara monta edilmiş bir ayna çok şık olacaktır.

Çalışma odası: Çok dikkat toplayacağınız ve çalışacağınız yer olan bu oda içinde aynalar çok büyük ya da çok küçük olmamalı. Dikkatinizi dağıtmayacak bir şekilde duvara asılmalı. Mümkün olursa masanın arkasındaki yani sırtımızı yasladığımız duvarda olmalıdır.

Mutfak: Özellikle kadınların çok fazla zaman harcadığı yer. Büyük bir ayna burada olmayacaktır. Kullanılması gerekiyorsa ufak sade bir model dolabın yanına asılmalıdır.

Banyo ve Tuvalet: Buralarda kullanmamız gereken aynalar odanın büyüklüğüne göre oval ya da dikdörtgen bir ayna kullanılabilir. Eğer istiyorsanız farklı bir ambiyans yaratmak için ledli bir ayna kullanabilirsiniz.