Sofralarımızda görmeyi sevdiğimiz hardal aslında çok leke yapan ve açık sarı renkte olan bir baharattır. Bu yüzden de hardalın döküldüğünü fark ettiğiniz anda hemen hardalın fazlalığını alın. Kumaşın ya da hardal dökülen bölgenin içine geçmiş olan artıkları temizlemek için kumaşı iyice gerin ve kumaşın üzerine gliserin uyguladıktan sonra hemen yıkama yapmayın, bir müddet kumaşı gliserinli olarak bekletin.

Bazı durumlarda hidrojen peroksit hardal lekelerini çıkartmada etkilidir. Ancak hidrojen peroksit ile leke çıkartma işlemi yapılırken amonyak ile ısıdan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü amonyak ile ısı hardal lekesinin kumaş üzerinde kalıcı olmasına neden olur.

Hardal lekesini çıkartmanın bir diğer yöntemi de lekeli olan ancak kuru olan kumaşı sulandırılmamış yani olan deterjan ile iyice ovmaktır. Veya isterseniz toz deterjan ile de ovabilirsiniz. Ovma işlemi hafif bir şekilde ve baş parkalarınızın arasında ovmak sureti ile yapabilirsiniz. Daha sonra soğuk akan temiz suyun altında kumaşı durulayabilirsiniz. Eğer kumaş üzerinde hala leke kalmış ise kumaşı ön ıslatma solüsyonu ile ıslatabilirsiniz.

Ancak yıkanamayan kıyafetleri temizlemeye çalışmayın. Bu tür giysilerin kuru temizleyiciye verilmesi en iyisidir.

Tezgah üzerindeki hardal lekelerini çıkartmak için nemli bezin üzerine biraz kabartma tozu dökün ve bu bez ile tezgahı iyice ovun.