Bebek beşikleri düşme tehlikesi açısından yüksek korumalıklara sahiptir ve görme alanınızın dışında kalabilir. Bu nedenler bebek beşiği seçerken güven en dikkat edilmesi gereken husustur.
Bebek beşiklerinde bulunan parmak araları 6 santimden fazla olmamalıdır. Aksi takdir de bebeğiniz başı beşik korumalıklarında sıkışma tehlikesi yaşayabilir.
Bebek beşikleri seçerken en iyisini alın demiyoruz. Fakat kurşun içeriği bulunan bebek beşiklerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.
Bebeğiniz altı aylık olduğunda oturacak, yavaş, yavaş koruluklara tırmanacağı için ayarlanabilir özellikleri bulunmalıdır. Yerden yüksek ebatlarda yapılan beşiğinizi, bebeğiniz ayaklandığında hem oturma hem de ayağa kalkması hesaplanarak yere doğru indirilebilmelidir.
Beşiklere en çok takılan oyuncaklardan biri de dönencelerdir. Dönenceleri bebeğiniz ayaklandığında uzanamayacağı yükseklikte ayarlanmalı hatta mümkünse beşikten çıkarılmalıdır.
Bebek beşiklerine alınan yataklarda aralarda boşluk olmaması, bebeğin kayarak bu alana sıkışmaması için önemlidir. Bu açıdan beşikle birlikte yatak da dikkatli seçilmelidir.
Ağaçtan yapılan bebek beşikleri en sağlıklı olanlardır. Fakat bu beşikleri alırken kıymık olan alanları mutlaka törpülemeli ya da beşiği iade etmelisiniz.

Bebekler İçin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bebekleriniz için illa bir giyim düzeni oluşturmaya çalışmayın. Bebekleriniz için pijama seçerken ne kalın nede ince kumaş tercih edin.
Uykudan önce bebeklerinizi yorun. Yorulan bebeklerinizin uykuya geçişi de oldukça kolay olur. Bebeklerinizle oyun oynarken sakinleştirici oyunlar seçilmeli bebek çok hareketlendirilerek uykusu kaçırılmamalıdır.
Bebeğinizin düzenli bir uyku saati olmalıdır. Bebeğiniz düzenli sekizde yatıyorsa on beş dakika öncesinde yatağına yatırın ve kendi uyuma alışkanlığını sağlayın.