Banyolarda ve mutfaklarda kullanılan fayansların zamanla renkleri solmakta ve bu durumda da değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durumda ise büyük bir tadilat, uzun zaman harcanması ve büyük bütçeler ayrılmasını gerektirmektedir. Oysa günümüzde artık fayans boyamak yapılabiliyor ve bu sayede de büyük tadilatlar yapılmasına da gerek kalmıyor. Boya sanayinde yaşanan gelişmeler ile artık fayansın üzerine uygulanabilen yeni boyalar üretiliyor. Bu boyaların suya, neme dayanıklı olması ve fayansı tam olarak tutuyor olması ile de hiçbir sorun olmadan da uzun yıllar kullanılabiliyor. Bu işlemi bir ustaya yaptırmak mümkün olurken pek çok kişi için kendi banyosunu boyamak ve yeni bir dekorasyona sahip olmak çok keyif verici oluyor.

Fayans Boyamak Da Püf Noktaları
Banyoda ya da mutfakta bulunan fayansların boyanması sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor bunlara dikkat edildiği takdirde alınacak sonuç çok daha tatmin edici oluyor. Fayans boyama yapılmadan önce ilk iş olarak fayansın temizlenmesi gerekiyor. Deterjanlı su ve bir bez yardımı ile üzerindeki kirden, kireçten arındırıldıktan sonra boya yapmaya hazır olacaktır. Ardından önce boyanın fayansı tam olarak tutmasını sağlayacak olan astarın sürülmesi gerekiyor. Sürülen astarın kuruması için bir gün kadar beklenmesi yararlı olacaktır. Astarın kurumasının ardından ise ilk kat boya uygulanabilir. Koyu renk boyalarda bir kat yetebilirken açık renk kullanıldığında ise ikinci kata ihtiyaç duyulabiliyor. Bu katın da kurumasının ardından ise işlem tamamlanmış oluyor.

Banyo ve Mutfak Fayans Boya Fiyatları
Banyo ve mutfak tadilatı yapılması sırasında büyük bütçelere ihtiyaç duyulur. Oysa banyo fayans boyamak yapıldığı takdirde çok daha uygun fiyatlara mal edilmesi mümkün oluyor. Fayansların boyanması halinde duvarları farklı renkte, zemini farklı renkte boyamak mümkün oluyor. Duvarda desen istendiği takdirde ise kullanılacak maskeleme bandı ile bu desenler oluşturulabilir. Fayansların boyanması sırasında ihtiyaç duyulacak malzemeler ise fırça, boya, astar boya, koruma örtüsü, maskeleme bandı yer alıyor. Kapalı bir alanda bu boyama işleminin yapılıyor olması nedeniyle boyayı yapacak kişinin de maske takması kendini koruması açısından önemlidir.