Banyoda Ayna Nasıl Kulanılır?
Banyolar bugün farklı ve yaratıcı dekorasyon alternatifleri ile karşımıza çıkmaktadır. Modern banyolar oldukça kullanışlı yapılarının yanı sıra şık bir görünüm de sunmaktadırlar.

Farklı dekorasyon fikirleri ile banyonuzun tarzını değiştirmeniz de mümkün. Peki banyoların vazgeçilmezi olan aynalar banyo dekorasyonunda nasıl kullanılmalı?
Ayna banyonun en önemli aksesuarlarından biridir. Doğru boyutlarda ve doğru yerde kullanılması hem kullanışlılığını artırır hem de görsel bir bütünlük sağlamanıza yardımcı olur.
Banyolar için ayna alternatifleri oldukça fazladır. Özellikle de çerçeveli aynalarda bu seçenek sayısı daha da artmaktadır. Plastik çerçeveli, lake çerçeveli veya benzeri her türlü yapı ve malzemeden üretilmiş ayna çerçevesi alternatiflerini bulmak mümkündür. Eğer ki ayna çerçeveli olacaksa banyo dekorasyonuna uyumlu malzeme ve renkte seçilmesi gerekmektedir. Hazır banyo setlerinde ayrıca seçmeye gerek yoktur ancak ayrı olarak alacağınız bir aynada bu kriterleri arayabilirsiniz.
Banyoda beyazın hakim olduğu ferah ve modern bir dekorasyon var ve banyo tezgahı da mermer ise aynanın çerçevesinin de beyaz tonlarında sert malzemeden yapılması önerilir. Burada banyodaki aksesuar seçimleri de çok önemlidir. Eğer ki banyoda parıltılı, gümüş renginde aksesuarlar varsa ayna çerçevesinde veya aynanın kenarlarında tek sıra halinde parlayan motifler kullanılması önerilir.
Büyük banyolar için çok büyük aynalar kullanılabilir. Geniş dikdörtgen aynalar böylesi mekânlar için oldukça uygundur. Küçük banyolara böyle aynalar hantal kaçacaktır. Bu yüzden küçük olması önerilir. Ancak çok küçük de olmamasına özen gösterin. Çünkü ayna bir mekâna derinlik ve aydınlık kazandırır, mevcut yeri daha büyük gösterir. Bu yüzden ölçütün dengede tutulması en önemli unsurdur. Büyük banyolarda ışıklandırma olarak direkt aynanın üst kısmına spot ışıkların kullanılması mekâna hem egzotik ve romantik bir hava katacak hem de aynanın yansıttığı görüntüyü daha net ve güzel kılacaktır.
Banyodaki aynaların kullanışı biraz zor olabilmektedir. Malum buhar ve nem aynaların sürekli ıslanmasına ve net görünümünü zaman içerisinde kaybetmesine yol açabilmektedir. Bu yüzden kapaklı aynalar bazı banyolarda kullanışlı olması açısından tercih edilebilir. Plastikten yapılan daha spor ve dinamik banyolar için kapaklı dolap içinde saklanan aynalar uyumlu olacaktır. Ancak şık ve modern görünümlü gösterişli banyolarda böylesi bir tercihten kaçınılması önerilir.