Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır?
Dekorasyonda değişikliğe gitmek ve biraz da eski motiflerden yararlanmak istiyorsanız size vintage tarzı dekorasyonu önerebiliriz. Ancak yalnızca eskiyi sevmeniz yeterli değil. Vintage tarzı dekorasyonun tüm detaylarını bilip size uygun olup olmadığına karar vermelisiniz.

Özellikle son yıllarda sık tercih edilen vintage dekorasyon, eskiye ait parçaların günümüz dekor trendleriyle birleştirilerek kullanılmasıyla oluşan bir tarzdır. Eskiye duyulan özlem, vintage dekorasyonun günden güne popüler olmasına da yol açmıştır. Vintage tarz, tamamen eski bir görünüme sahip dekorasyon demek değildir. Modern çizgileri de içinde barındırır. Ağırlıklı olarak kullanılan renkler arasında toprak tonları, pembe, yeşil ve beyaz yer alır. Tek şart, gösterişten ve abartıdan uzak kalmaktır.
Vintage tarzın ayrılmaz parçaları arasında çiçekli kumaşlar ve dantelli parçalar yer alır. Giyim tarzında olduğu gibi dekorasyonda da vintage stilin gözdesi eskitme parçalardır. Eskitme tarzı, özellikle mobilyalarda kendisini gösterir. Parlak ve çok canlı renklerin kullanılmadığı vintage tarzda, oturma grupları genellikle sade ve küçük yapıdadır. Abartıdan uzak olan vintage tarzda, romantik, sade ve bir o kadar da şık bir atmosfer yaratmak mümkündür. Ayrıca eski eşyaların modern çağa uyarlanmasıyla elde edilen parçalar, evlere farklı bir kimlik kazandırdığı gibi birçok eşyanın da yeniden değerlendirilmesini sağlar.
Bazen eski bir dolap, bazen yıllar öncesinden kalma bir masa, bazen tarihi bir halı, hatta eski bir ütü bile vintage tarzı bir dekorasyon yaratmak isteyenlerin işine yarayabilir.
Vintage dekorasyonda ayrıca, evinizde geçmişe ait bir yaşanmışlık kokusu da siner. Bu da aslında farklı bir yaşam belirtisi demektir ve evinizde yaratacağı enerji sizi mutlu eder. Hem geçmişten hem de şimdiki zamandan izler taşıyan odalar, sizin yeni yaşam alanınızı kullanışlı hale getirir.
Eğer elinizde eski eşyalar yoksa eskiciler ve antikacılar sizin için en doğru adres olabilir. Hatta anneanne ya da babaannenizin evindeki eşyalar bile sizin için dekorasyon malzemesi görevi görecektir. Yani vintage tarzında yeni bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız şimdiden büyüklerinizin evindeki sandıkları ya da dolapları karıştırabilir, antikacıların vitrinlerine bakmak için yola koyulabilirsiniz.