Son yıllarda artan obezite vakaları tıp alanında da oluşan gelişmeler ile daha yeni tedavi yöntemlerinin de çıkmasına imkan sağlamaktadır. Son yıllarda obezite ile mücadele için geliştirilen cerrahi operasyonların arasında en çok tercih edilen Tüp Mide operasyonlarının başarı oranları hakkında sizlere bilgi paylaşacağız.
Tüp Mide Kesin Sonuç Mudur?

“Tüp mide ameliyatları obezite ile mücadelede çok başarılı bir yöntem olmasına rağmen mucize olarak da görülmemesi gerekiyor. Başarı sağlaması için hastanın operasyondan sonraki dönemde programlara uyulması ile başarılı sonuçlar alınmaktadır”
Tüp Mide Ameliyatlarındaki Hedefler
Operasyonun çok basit mantığı midemizin hacmini küçültmek olarak düşünebilirsiniz. Normal bir insanın mide hacmi 1,5-2 Litre kapasitelidir. Tüp mide ameliyatlarında ise mide hacmi yapılan operasyon ile 0,15-0,20 Litre kapasitesine düşürülmektedir. Bu sayede kişilerin yemek yeme hissi azalıyor ve zamanla kilo verme evresi başlıyor. Operasyon sırasında midenin açlık hissi sağlayan bölümlerinde de düzenlemeler yapıldığı için hastalarda artık gün içinde daha az yemek yeme hissi oluşuyor.
Mide Operasyonlarının Tarihi
Yeni bir tedavi yöntemi olmasının yanında aslında aşırı kilolarla mücadelenin cerrahi adımı geçmiş yıllarda mide kelepçesi ile başlamıştır. Mide cerrahisi operasyonları 5-6 farklı yöntemle yapılmaktadır. Fakat en çok tercih edilenler arasında
• Mide Kelepçesi
• Mide Küçültme
• Gastrik By Pass
Mide Operasyonlarının Popüler Olması
Mide cerrahisinde kullanılan operasyonların %55-60’lık kısmını tüp mide ameliyatı oluşturmaktadır. Diğer operasyonlar arasında iyileşme evresi ve hastanın ayak uydurması daha kolay olmaktadır. Ülkemizde yaşanan beslenme bozuklukları ve özellikle dolayı günümüzde obezite yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu durumların oluşması da mide cerrahisine olan ihtiyacı arttırmaktadır. Ülkemizde çok önemsenmeyen aşırı kilo sorunu aslında başta diyabet olmak üzere birçok hastalığın sebepleri arasında olmaktadır.
Tüp Mide Ameliyatlarında Hasta Seçimi
Aşırı kilo ile ilgili yapılan bütün operasyonlar aslında ilaç ve diyet programı ile en az 3 sene tedavi olup başaramayan kişiler ilk seçenek olarak görülmektedir. Çünkü hastanın psikolojik olarak hazır olması durumunda aşırı kilolar ile diyet ve egzersizler yardımıyla çözülebilmektedir. Fakat bunlara tepki veremeyen hastalarda artık vakit kaybetmeden cerrahi operasyonlara geçilmesi gerekmektedir.
Diyet ve egzersizden beklenen sonucu alamayan her aşırı kilolu insana tüp mide operasyonu yapılacak diye bir kanı oluşması da yanlıştır. VKİ (Vücut kitle İndeksi) 35’in altına düşmeyen kişilerde tüp mide ameliyatı yapılması gerekir.
Tüp Mide Ameliyatları Kesin Sonuca Gider Mi?

Yazımızın ilk başında da dediğimiz gibi operasyonun başarılı olması hastanın ameliyattan sonra doktorun vereceği programlara ne kadar uyacağı ile alakalıdır.
“0 Km araba alsanız bile eğer o arabayı doğru yollarda kullanmaz ve bakımlarını yapmazsanız bir müddet sonra kullanılamaz hale gelebilmektedir. Tüp mide ameliyatları aslında kişileri 0 Km arabaya dönüştürmektedir. Fakat operasyondan sonra arabanın uzun yıllar gitmesi için hastanın programlara uyması gerekmektedir”
Tüp mide ameliyatları tam başarı ile yapılmaktadır. Fakat dünya genelinde uyum sağlayan hasta oranı % 65 oranlarında olduğunu da belirtmek isteriz.
Tedavisi Geç Kalınan Obezitenin Zararları
Günümüzde obezite sadece dış görünüm hastalığı olarak görülüyor olabilir ama birçok hastalığın en büyük nedenleri arasında aşırı kilolar olmaktadır. Ülkemizde kişilerin yarısından fazlasının fazla kilolu olduğunu düşündüğümüzde aslında hastalıklı toplumu olmamızın asıl nedeni belli olmuş oluyor.