İş hayatı rekabeti de yanında getirir. Rekabet yaşamın her alanında var. O nedenle giyiminizde de işinizdeki başarıyı yakalamalısınız.

Çalışan her erkeğin gardolabında siyah bir takım, kadının ise siyah düz elbise kesinlikle bulunmalıdır. Aksesuarlar çok abartılı olmamalı. Sade şıklığı yakalamaya çalışın. Karşınızda duran kişilerin dikkatini fazla abartılı aksesuarlar dağıtır. Sizi anlamasında engel oluşturmaktadır.

Erkek çalışanlar kemer, ayakkabı ve kravatta büyük desenli parçalar kullanmamalı. Kemer deri ise ayakkabıda da benzer uyum yakalanmalı. Süet ile deri beraber kullanılmaz. Kıyafetlerin ütülü olması gerekmektedir. Gömlek, ceket seçiminize göre kravatı seçin. Beyaz gömlek, siyah ceketle beraber kırmızı kravat kullanılır ise liderlik ruhunuzun mesajını verirsiniz. Kahverengi takımlar ofiste kullanmak için münasip değildir. İş yerindeki pozisyonunuzu olduğundan alçakta göstermektedir. Kahverengiyi yalnızca aksesuarlarda kullanın. Gri takım içerisinde beyaz gömlek, sarı renk desensiz kravatı kahverengi deri kemer ve benzer renk ayakkabı ile kombinleyiniz. Beden ölçünüzden büyük ceket giyinmeyin. Hantal görünmenize neden olur. Bu görüntüyle yavaş çalışır izlenimi yaratırsınız.

Kadın çalışanlar, aşırı makyajdan kaçınmalıdır. Hiç makyaj yapmamakta olmaz. Natürel, mevsime münasip tonlar kullanılmalıdır. Kış ve sonbaharda pastel tonlar, ilkbahar, haziran ile eylül ayları arasında sıcak renklerle hafif makyaj yapılmalıdır. Saçlar bakımlı ve açık bırakılsa da derli toplu olmalıdır. Elbiselerde takılar önemlidir. Limon sarısı elbise ile lila rengi takı ve çanta kullanın. Kalem etekler boyunuzu uzun göstermektedir. Ofis şıklığı için kullanmak idealdir. Kendinizi yalnızca siyah kalem eteklere teslim etmeyin. Mor renk kalem eteği, siyah veya beyaz gömlekle kullanın. Kırmızı olanı siyah badiyle, ekose etekleri desensiz düz gömleklerle kullanın. Gri renk her tür eteği pudra renkleriyle kombinleyebilirsiniz.


Yalnızca iş bilginizle profesyonel olmazsınız, giyim tarzınız, uyumunuz yani dış görüntünüzle kendinizi tamamlarsınız.

Ayakkabı modellerinin sizin iş ciddiyetinizi koruması için parmak ucu açık ayakkabıları tercih etmeyin. Stiletto ayakkabıları elbise, etek ile platform topukları uzun pantolonlarla, çizmeleri ise giydiğiniz kalın ten göstermeyen çorapla benzer renk seçin. Vücudunuzun proporsiyonuna münasip, doğru kıyafet kombinleriyle şık olursunuz.

Cilt renginize, saç rengi ve vücut tipinize münasip giyinmelisiniz. Şıklık ile rüküşlük arasında ince bir çizgi vardır. Bu ince nüanslara dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğru kombin ve size münasip renk seçimleriyle ofis içerisinde giyim tarzınızla göz doldurursunuz.