Sokak modası yahut sokak sitili tanımı son zamanlarda moda alanında sürekli karşımıza çıkar oldu. Bir çok tasarımcı ilham kaynağının sokaklar olduğunu söylüyor. Ünlü markaların sezonluk kreasyonlarında da sokak modası altında sunulan koleksiyonlara rastlıyoruz. Peki nedir bu sokak modası?

Gotik
Siyah ya da koyu renkli kıyafetler, uzun koyu renk saçlar, danteller, tüller, kadifeler, gösterişli gümüş takılar, deriler ve koyu renk makyaj.

Sokak modası, tasarımcıların yönlendirdiği stüdyolardan değil, sıradan şahısların gündelik eğilimlerinden meydana gelen bir moda akımı olarak tanımlanabilir. Sokak modası yahut sokak sitili adı verilen bu eğilim, özel olarak büyük kent merkezlerinin sokaklarına hakim gençlik kültürüyle yakından ilişkili. Tek bir tarza indirgemek çok da mümkün değil; çünkü sokak modası değişik dönemlerde ortaya çıkmış moda hareketlerinden aynı süre içinde beslenebilen çok yönlü bir moda akımı. Bu eğilimi besleyen gençlerin sokakta en fazla yansıttığı tarzlar ve tercih edilen kıyafetler ise şu biçimde sıralanabilir:

Hippi
Kotlar, tişörtler, uzun saçlar, çiçekli-etnik desenler, İspanyol paça renkli pantolonlar, otantik takılar, bandana, gözlük gibi aksesuarlar.

Hip Hop
Bol ve düşük bel pantolonlar, bol tişörtler, kapüşonlar, şapkalar, zincir aksesuarlar, spor ayakkabılar.

Modası geçmeyen bu akımlar özel olarak büyük şehirlerde kreatif, eğlenceli ve özgür tarzların ortaya çıkmasını sağlıyor. Londra ve New York sokakları bu konuda hayli dikkat çekiyorlar. Bu hal modacıları da etkisi altına almış olacak ki son zamanlarda dünyaca ünlü tasarımcıların veya markaların kreasyonlarında sokak sitilinden izlerin etkisini görmeye başladık. Her kişinin kendini rahat ve özgür hissettiği, kişisel tarzını yansıtabildiği sokak modası hiçbir zaman etkisini yitirmeyecek gibi...


Punk
Yırtık kıyafetler, çengelli iğneler, deri kıyafetler, kışkırtıcı tişört sloganları, skinny pantolonlar, zımbalar, asi görünümlü saçlar, bez ayakkabılar.