Hayli spor görünüm kazandıran kot etekler doğru kombinler ile beraber şık görünüm de sergilerler. Uzun, kısa, pileli, dar derken bir çok tarz ve modele sahip olan kot eteklerin uyumlu bir biçimde doğru kıyafetler ile tamamlanması şarttır. Aksi durumunda bu eteklerin rüküş görünüm yaratması kaçınılmaz olabilecektir. Hele ki bir çok kadın kot etekler ile uyumlu ayakkabı seçimleri yaparken yanlış tercihlere yönelip istenmeyen bir görüntüye neden olabilirler. Oysa ki bir kıyafeti gösteren asıl parça ayakkabıdır. Bundan dolayı kot eteklere ayakkabı tercihinde nelere dikkatli olunması gerektiği iyi bilinmelidir.

Kot etekler en direkt spor ve genç görünüm sağlarlar. O yüzden bu dinamik havayı bozmamak adına spor ayakkabı giyilmesi gayet uyumlu olabilecektir. Lakin böyle bir ayakkabı tercih edildiği zaman benzer halde üste giyilecek kıyafetin de bir o kadar spor tarzda olması beklenir. Şöyle denilebilir ki kot bir eteğin üzerine dökümlü açık renk bir tişört giyilecekse bunun tamamlayıcı ayakkabısı tabii ki ki beyaz veyahut bu tonlarda açık renkte spor bir ayakkabı olmalıdır.

Kot eteklerin altına parmak arası terlik veya ayakkabılar da hayli ferah ve şık görünüm sağlayacaktır. Yazın en rahat ayakkabılarından olan bu seçim kot eteklere daha sıcak, uyumlu ve genç bir hava katacaktır.

Kot etekler yalnızca yaz mevsiminin kıyafetlerinden değildir. Opak çoraplar ile kışın dahi pratik olarak giyilebilir. Siyah opak çoraplar ile kışın giyilebilecek olan kot eteğin altına dize kadar çizmeler hayli uyumlu olabilecektir.


Kot etekler babet ayakkabılar ile de hayli keyifli bir uyum sağlar. Yaz mevsimlerinin en sevimli ve şık seçimi olan bu kombinde üst kıyafetin de ince kumaştan renkli ve kolsuz bluzlerden seçilmesi önerilmektedir. Örnek verilecek olursa askılı, yarım kol yada düşük kol renkli ince bir bluz altına kot etek giyiliyorsa tabii ki ki böyle bir kombin için seçilecek ayakkabının da yazlık babetlerden yana olması tercih edilir.