Sağlıklı Yavru Köpek Nasıl Seçilir ?

Sağlıklı yavru köpek almak herkes ister. Bir yavru köpek edinme kararını verdiniz, haftalarca hatta aylarca hangi cins köpek almanız gerektiğini araştırdınız, sizin için en iyi olduğunu düşündüğünüz köpek cinsini seçtiniz. Şimdi sırada yalnızca bu seçtiğiniz cinsten en sağlıklı ve en cana yakın köpeği bulmak kaldı. Ama bu konuda da kafanız epeyce karışmış olabilir. Gelin bu konuda bilmeniz gerekenlere birlikte göz atalım.

Sağlıklı Yavru Köpek Nereden Alınmalı ?

Gazetelerde, internette, petshoplarda kısacası reklamın olduğu her yerde yavru köpekleri almanız ya da sahiplenmeniz ile ilgili birçok reklam görebilirsiniz. Bu reklamlar sizin için yanıltıcı olmasın çünkü köpeğinizi nereden aldığınızın onun sağlığı ile doğrudan ilişkisi var. Tabii ki yavru köpeğinizi böyle yerlerden alabilirsiniz ama satın almadan önce alacağınız köpeği çok iyi şekilde araştırmanız önemli. Ayrıca özellikle köpek ırkları yetiştiren kişiler ya da çiftlikler de bu konuda güvenilir olabilir.

Petshoplardaki Köpekler Sağlıklı Mı ?

Petshoplarda bulunan yavru köpeklerin köpek üreme çiftliklerinden geldiğini duymuş olabilirsiniz. Eğer güvenilir bir dükkanda iseniz buradaki köpeklerin güvenilir yerlerden geldiğine, sağlıklı olduklarına emin olabilirsiniz.

Sağlıklı Yavru Köpek
Sağlıklı Yavru Köpek
Sağlıklı Yavru Köpek Nasıl Seçilmeli ?

Yavru bir köpek alma kararı verdikten sonra akılları kurcalayan en büyük sorun sağlığının yerinde olup olmadığı oluyor. Çünkü kimi durumlarda köpeği eve götürdükten sonra çeşitli hastalıklarla karşılaşılabiliyor. Siz de köpeğinizi seçerken sağlıklı olduğundan emin olmak istiyorsanız öncelikle tüm aşılarının tam olduğuna dair bir belge istemeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı yavru köpek seçerken kendi gözlemleriniz de işe yarayacaktır. Kenarda sessiz ve hareketsiz duran yavruyu değil hareketli, enerjik olan yavruyu seçmelisiniz. Bu onun ruhsal durumunun da oldukça sağlıklı olduğuna işarettir.

Bir yavru köpeğin fiziksel sağlığının gerçekten iyi olup olmadığını gösteren birkaç işaret var. Sağlıklı yavru köpek seçiminde sizler de bu özellikleri dikkate almalısınız. Öncelikle köpeğin bulunduğu çevreye bakabilirsiniz. Temiz bir ortam mı, sıcak bir yuva mı gibi soruların cevabını aramalısınız. Bunun haricinde köpeklerin özellikle gözlerine dikkat edebilirsiniz. Sağlıklı yavru köpeklerin parlak gözleri olur. Bu gözlerle etrafa meraklı ve keşfetmeye hevesli şekilde bakarlar. Sizi görünce sevinip yanınıza koşabilirler, bu da onun sağlığının yerinde olduğunun işaretlerinden birisi. Köpekte burun akıntısı ya da gözlerinde akıntı varsa bu ne yazık ki onun çok sağlıklı bir yavru olmadığına işaret olabilir. Eğer tuvaletini yaptığı zamanı görme şansınız varsa bu da dikkate almanız gereken bir nokta. Sağlıklı yavru köpek ishal değildir ve dışkısı katıdır.

İyi Huylu Köpek Nasıl Anlaşılır ?

Sağlıklı yavru köpek seçiminde fiziksel özellikler kadar köpeğin huyu, yani diğer bir deyişle kişiliği de çok önemli. Bu noktada köpeği size verecek olan köpek sahibinin gözlemleri devreye giriyor. Çünkü köpeğin yaklaşık 8 – 12 haftasına tanıklık etmiş ve her birinin huyunu öğrenmiş oluyor. Hangi köpek oyuncu ve hareketli, hangisi daha utangaç, hangisi çok çocuklu ve hareketli bir aile için ideal ya da hangisi yalnız yaşayan bir kişi için en iyi dost gibi tüm sorunların cevabını bu kişi biliyor. Örneğin hareketli, meraklı, oyuncu bir köpek çocuklu kalabalık aileler için ideal olabilir. Bu durumda tabii köpeğin ırkı da devreye giriyor. Çünkü çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinslerini de bilmek gerekiyor. Ya da aynı şekilde yalnız yaşayan biri kendi için bir yoldaş arıyorsa utangaç bir köpek ona uygun olabilir. Çünkü bu durumda sahibi onunla çok daha fazla ilgilenecek ve o da kendini dışlanmış gibi hissetmeyecek ve bu kişiliğine olumlu yansıyacaktır.