Köpeklerde Kronik Ağız Kokusu Nedir?

Köpeklerde Kronik Ağız Kokusu Nedir?

Halitozis (Ağız kokusu), kötü koku üreten ağızdan çıkan bir kokuyu tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Bu durumu yaratan özellikle periodontal hastalıklar, ağız içindeki bakterilerden kaynaklanan hastalıklar gibi bir çok neden olabilir. Bakteride plak ve diş taşı ile ilişkilidir.

Küçük hayvan ırkları ve kısa kafalı ırklar(kısa burun, düz yüz ile karakterize edilir, Buldok, Boston Terrieri, Pekin Köpeği gibi) büyük ölçüde dişleri birbirine yakın olduğu için, periodontal ve diğer ağız hastalıklarına daha yatkındırlar.

Belirtileri ve Türleri

Çoğu durumda, ağızdan gelen kötü koku dışında hiçbir başka belirtisi yoktur. Kokunun nedeni ağızdaki bir hastalıksa, kanama olabilecek ya da olmayabilecek şekilde, ağızda tutma, yeme yetersizliği(anoreksiya), diş kaybı ve aşırı salya ortaya çıkabilir.

Nedenleri

Koşulların çeşitliliği, Diabetes Mellitus(yaygın adıyla şeker diyabeti)gibi metabolik hastalıklar, sinüs (sinüzit) ya da burun iltihabı(rinit) gibi solunum problemlerin, boğazdan mideye giden yolun, özofageal tüpün genişlemesi gibi sindirim problemleri ağız kokusuna yol açabilir.

Ağız kokusunun diğer muhtemel nedenleri, bir elektrik kablosunun zarar görmesi gibi bir yere kadar takip edilebilir. Viral, bakteriyel ya da mantar enfeksiyonları vücut dışına kötü koku yayılmasına neden olabilir ve beslenme problemleri kokunun yayılmasında önemli bir rol oynayabilir. Örneğin, eğer köpeğiniz, kötü gıdalar yemişse ya da coprophagia adı verilen bir dışkı yeme alışkanlığı sergiliyorsa, köpeğinizin kötü ağız kokusunun nedeni bununla ilişkili olacaktır.

Diğer olasılık boğaz ve farinks iltihabı ve bademcik iltihabıdır. Kanser varlığı ya da vücudun diğer bölümlerinde bir durum ağız enfeksiyonuna ve ağız kokusuna yol açabilir. Fakat, ağız kokusunun en önemli nedeni bakteri plaklarının birikmesine bağlı, periodontal rahatsızlığı gibi bir ağız hastalığıdır.

Tanı

Ağız kokusunun en muhtemel nedeni olarak peridontal hastalıkları değerlendirmek için teşhis işlemi ağzın içine X-ışınları ve diş hareketliliği ve sülfür yoğunlukları gibi özellikler için bir ağız muayenesini içerir.

Tedavi

Ağız kokusunun nedeni öğrenildikten sonra, problemi çözmek için çeşitli tedaviler yapılabilir. Bazı durumlarda, birden fazla neden sorumlu olabilir. Örneğin, köpeğinizin ağzında, yabancı bir nesne ile birlikte peridontal bir hastalık mevcut olabilir. Durum için tedavi nedene bağlıdır.

Peridontal hastalık sorumlu olduğu takdirde, tedavi dişlerin temizlenmesi ve parlatılması ya da kemik bölgesinin ve diş eti dokularının %50’den fazlasının kayıp olması durumunda diş çekilmesini içerir. Bazı ilaçlar kötü kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir ve kötü kokuya neden olan diş etini ve diğer oral dokuları enfekte eden bakterilerin kontrolüne yardım edebilir.

Yaşam Yönetimi

Köpeğinizin belirtilerinin sürekliliği gözlemeye devam etmeniz gerekecektir. Evde diş bakımını desteklemenin yanında, doğru profesyonel diş bakımını sürekli olarak sağlamak önemlidir. Günlük diş fırçalama ağız kokusuna yol açan plak oluşumunu engellemeye yardım edebilir. Ayrıca, köpeğinizin çöp gibi kötü kokulu gıdaları yemesini engellemeniz gerekecektir. Bahçenizi düzenli olarak temizlemek coprophagia vakalarına da engel olacaktır.