Gonal-F Enjeksiyon Kalemi
İlaç Etken Maddesi:
Follitropin alfa
İlaç Marka İsmi:
Gonal-F Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi
Gonal-F (Follitropin alfa) Nedir?


Follitropin alfa kadınlarda yumurtalıklarda daha fazla yumurta oluşmasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı kısırlık tedavisinde, gebe kalmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Follitropin alfa vücutta doğal olarak oluşan bir hormonun insan yapımı olan formudur. Bu hormon yumurtlamayı (ovülasyonu) düzenler. Follitropin alfa kadınların yumurtalıklarındaki yumurtaların çoğalmasını ve gelişimini düzenler.

Follitropin alfa aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yardımla üreme teknolojilerine tabi tutulan kadınlarda bir çok folikülün gelişmesinin sağlanması;

üreme hormonlarının (FSH ve LH) vücutta çok düşük düzeyde üretilmesine bağlı olarak yumurtlaması olmayan kadınlarda yumurtlamanın sağlanması;

hormon yetersizliği nedeniyle kısır olan erkeklerde sperm oluşumunun sağlanması;

yumurtlaması olmayan ve klomifen sitrat (Gonaphene, Klomen, Serophene) tedavisine cevap vermeyen kadınlarda yumurtlamanın sağlanması.

Follitropin alfa sıklıkla insan koriyonik gonadotropini (hCG) (Choragon, Pregnyl) ile birlikte kullanılır.

Follitropin alfa burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Gonal-F (Follitropin alfa) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Follitropin alfa kullanmaya başlamadan önce doktorunuz hamile olmadığınızdan emin olabilmek için size hamilelik testi yaptırabilir.

Follitropin alfa erken menapoza girmiş kadınlarda veya andropoza girmiş erkeklerde etkili değildir.

Eğer Follitropin alfa’yı hamile kalmak için kullanıyorsanız belirli bir dönemde günlük olarak seks yapmanız gerekebilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için doz planlaması ile seksin zamanlaması çok önemlidir.

Eğer polikistik over sendromu* veya astım hastalığınız varsa ya da önceden geçirilmiş veya şu an mevcut felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa ya da kişisel veya ailesel porfiri öykünüz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

( *polikistik over sendromu: Yumurtalıklarda çok sayıda kist bulunması.)

Eğer ilaç tedavisi sırasında cildinizde kabarcıklar (özellikle güneş ışığına maruz kalan bölgelerde) ve / veya karın ya da bacak ağrısı fark ederseniz doktorunuza hemen haber veriniz. Tedavinizin durdurulması gerekebilir.

Follitropin alfa kullanımı sırasında bebek emzirmeyiniz.

Eğer mide veya göğüs bölgesinde sıvı toplanması belirtileri olan; alt karın bölgesinde ciddi ağrı, bulantı, kusma, ishal, karında şişkinlik, nefes darlığı hissi, şişlik veya kilo alma ya da normalden az idrar yapma durumlarından herhangi birine sahipseniz seks yapmaktan kaçınınız ve hemen doktorunuza başvurunuz.

Doğurganlık tedavisi ikiz veya üçüz çocuk sahibi olma (çoğul gebelik) şansınızı arttırabilir. Bu tür hamilelikler hem anne hem de bebek için yüksek riskli hamileliklerdir. Bu tür hamileliklerin riskleri ve kendi yapmanız gerekenler ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.
Gonal-F (Follitropin alfa) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Follitropin alfa erken menapoza girmiş kadınlarda etkili değildir (yumurtalıkların yumurta üretemediği dönem).

Follitropin alfa andropoza girmiş erkeklerde etkili değildir (testislerin sperm üretemediği dönem).

Bu ilaç; normal bir gebeliğin imkansız olduğu, erken adetten kesilme (erken menapoz), cinsel organlarda yapısal bozukluk veya rahimin spesifik tümörleri gibi durumların varlığında kullanılmamalıdır.

Eğer Follitropin alfa’ya ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa, hamileyseniz veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

yumurtalık, meme veya rahim kanseri;

nedeni bilinmeyen jinekolojik kanama;

geri dönüşümsüz testis hasarı;

polikistik over sendromu’na* bağlı olmayan yumurtalık büyümesi veya kist;

hipofiz bezi tümörü;

hipotalamus tümörü.

( *polikistik over sendromu: Yumurtalıklarda çok sayıda kist bulunması.)

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli şekilde kullanabileceğinize emin olmak için doktorunuza bildiriniz:

astım;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut felç veya kan pıhtılaşması öyküsü;

polikistik over sendromu.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Gonal-F (Follitropin alfa) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Follitropin alfa anne karnındaki bebeğe zarar verebilir ya da doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer zaten hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Follitropin alfa almaya başlamadan önce doktorunuz hamile olmadığınızdan emin olabilmek için size hamilelik testi yaptırabilir. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

Doğurganlık tedavisi ikiz veya üçüz çocuk sahibi olma (çoğul gebelik) şansınızı arttırabilir. Bu tür hamilelikler hem anne hem de bebek için yüksek riskli hamileliklerdir. Bu tür hamileliklerin riskleri konusundaki çekinceleriniz ve kendi yapmanız gerekenler ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.

Follitropin alfa’nın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Follitropin alfa kullanırken bebeğinizi emzirmeyiniz.
Araç ve Makine Kullanırken Gonal-F (Follitropin alfa) Kullanabilir miyim?

Bu ilacın araç ve makine kullanma yeteneği üzerine etkileri bilinmemektedir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Gonal-F (Follitropin alfa) Nasıl Kullanılır?

Follitropin alfa kullanımınız süresince doktor kontrolü altında olmalısınız.

Bu ilaç deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacınızı evde nasıl kullanabileceğiniz doktorunuz veya eczacınız tarafından size gösterilecektir. Eğer enjeksiyonu nasıl uygulayacağınızı ve kullanılmış şırınga ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız, tam olarak öğrenene kadar ilacı kendiniz uygulamayınız ve doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanma talimatı ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

En iyi sonuçları alabilmeniz için doktorunuz zaman zaman ilacınızın dozunu değiştirebilir.

Eğer enjeksiyon kaleminizi buzdolabında muhafaza ediyorsanız, enjeksiyon kalemini vücudunuza uygulamadan bir süre önce buzdolabından çıkartınız ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyiniz. İlacı ısıtmayınız.

Şırınga veya enjeksiyon kalemini yalnızca ilacı kendinize uygulamaya hazır olduğunuzda hazırlayınız. Eğer ilaç hazırlandıktan sonra bulanık görünüyorsa veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.

Tek kullanımlık iğne ve şırıngaları yalnızca bir kez kullanınız. Kullanılmış iğne ve şırıngaları koruyucu paketle birlikte atınız (iğne ve şırıngaları nasıl atmanız gerektiği bilgisini ve koruyucu paketleri eczanenizden edinebilirsiniz). Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.

Eğer Follitropin alfa’yı hamile kalmak için kullanıyorsanız, birbirini takip eden birkaç gün boyunca günlük olarak seks yapmanız gerekebilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için doz planlaması ile seksin zamanlaması çok önemlidir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için sık sık kan tahlili yaptırmanız gerekebilir. Ultrason kontrolleri de gerekli olabilir. Ayrıca erkek hastalarda belirli aralıklarla sperm analizi yapılması gerekebilir. Doktorunuz ile olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Sizinle aynı belirtilere ve sorunlara sahip olsa dahi bu ilacı başka kişilerle paylaşmayınız.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Follitropin alfa’nın bir dozunu almayı unutursanız yapmanız gerekenleri öğrenmek için doktorunuzu arayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Acil servise başvurunuz.
Gonal-F (Follitropin alfa) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yiyecek, içecek veya aktiviteler ile ilgili kısıtlamalar konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
Gonal-F’nin (Follitropin alfa) Yan Etkileri

Bu ilacı kullanan bazı kadınlarda mide veya göğüs bölgesinde ani sıvı toplanması meydana gelmiştir. Bu durum yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılır ve hayati tehlike yaratabilir. Eğer OHSS belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz seks yapmaktan kaçınınız ve hemen doktorunuzu arayınız:

alt karın bölgesinde aşırı ağrı;

mide bulantısı, kusma, ishal, karında şişkinlik;

nefes darlığı hissi;

ellerde veya bacaklarda şişlik;

kilo alımı;

normalden az idrar yapma.

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil servise başvurunuz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı;

hafif mide bulantısı, kusma, ishal;

karında kramplar, şişkinlik;

göğüslerde büyüme;

akne (sivilce);

kilo artışı;

hafif cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.);

enjeksiyonun yapıldığı yerde hafif ağrı, kızarıklık, morarma veya tahriş.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Gonal-F (Follitropin alfa) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Gonal-F (Follitropin alfa) ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Gonal-F’yi (Follitropin alfa) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Açılmamış enjeksiyon kalemini 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında veya 2 – 8 derece arasında buzdolabında, orjinal ambalajı içerisinde saklayınız. İlacı dondurmayınız ve ışıktan koruyunuz.

İlaç, 25 derecede ya da altındaki sıcaklıklarda 3 aya kadar saklanabilir. 3 ay içerisinde kullanılmayan ilacı atınız.

İlk kullanımdan sonra ise enjeksiyon kalemini 25 derecede ya da altındaki bir sıcaklıkta saklayınız ve 28 gün içerisinde kullanınız. İlacınızı ışıktan koruyunuz.

Eğer ilaç hazırlandıktan sonra bulanık görünüyorsa veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.

Tarihleri unutmamak için enjeksiyon kaleminizi açtığınız günün tarihini kalemin üzerine not ediniz ve 28 gün sonrasında kullanılmayan ilacı atınız.

Son kullanma tarihi geçen ilacı kullanmayınız, atınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Gonal-F Enjeksiyon Kalemi ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Gonal-F Enjeksiyon Kalemi ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Gonal-F Enjeksiyon Kalemi’ni asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Gonal-F Enjeksiyon Kalemi’ni sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.