Forum Logo  

Anasayfa Forum Duyuruları Yönetim İletişim
Geri Git   ForumDenizi.Com > Yaşam ve Eğlence > Sağlık Köşesi > İlaç Prospektüsleri

Etiket Listesi

  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Ocak 2020   #1

Üyelik tarihi: 14 Ocak 2019
Cinsiyet: Bayan
Mesajlar: 17,856
Konular: 13305
Rep Gücü: 25
Puanları: 594
Rep Grafiği: Hesnâ is a name known to allHesnâ is a name known to allHesnâ is a name known to allHesnâ is a name known to allHesnâ is a name known to allHesnâ is a name known to all
Alınan Beğeni: 2279
Verilen Beğeni: 3526
Standart Benical Nedir?

Benical Nedir?

Benical Nedir?

Benical bronşlardaki spazmları rahatlatıcı, öksürük kesici etkileri olan bir ilaçtır ve daha başka etkileri de mevcuttur.

Benical aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

Boğaz ve bronşlarda tahriş, iltihap, alerjik nedenler ile oluşabilen gece ve gündüz öksürükleri;
Solunum yollarında ödem, tıkanıklık.

Benical'in etken maddeleri vücudumuzda şu şekilde etki gösterir;

Psödoefedrin kan akımını azaltan bir ilaçtır. Psödoefedrin burun kanallarındaki kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışır. Burundaki kan damarlarının genişlemesi burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Dekstrometorfan öksürük kesici bir ilaçtır. Dekstrometorfan beyinde öksürük refleksini tetikleyen sinyalleri etkileyerek çalışır.

Klorfeniramin ise alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Klorfeniramin vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi etkilerin oluşumunu engeller. Klorfeniramin histaminin reseptörlere bağlanmasını engelleyerek bu etkisini gösterir. Klorfeniramin antihistaminikler* adlı ilaç grubuna aittir.

( *antihistaminik: Vücutta bulunan histamin adlı kimyasalın etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi için kullanılan ilaçlar.)

Benical burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Benical Öksürük Şurubu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Benical Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer sigara içme, astım ve/veya amfizem ile birlikte ortaya çıkan ve uzun süre devam eden kronik öksürüğünüz varsa; Benical’i hekim denetimi olmadan kullanmayınız.

Eğer aşağıda belirtilen:

hipertiroidizm;
kardiyovasküler hastalık (kalp-damar hastalığı);
iskemik kalp hastalığı;
diyabet (şeker hastalığı);
göz tansiyonu (glokom);
prostat büyümesi;
60 yaşın üzerinde olmak.

bu durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Benical’i kullanırken dikkatli olunuz, uzun süreli kullanımdan kaçınınız. Hekiminiz tarafından aksi belirtilmedikçe 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Eğer şikayetleriniz iyileşmezse ya da daha kötüye giderse, Benical’i kullanmayı bırakınız ve hekiminizle görüşünüz.

Benical ile tedaviniz süresince alkol tüketmekten kaçınınız.

Benical’i, 2 yaşın altındaki çocuklara hekim tavsiyesi ve denetimi olmadan vermeyiniz.Benical’i Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıda sıralanan durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Benical’i kullanmayınız:

Klorfeniramin maleat, Dekstometorfan hidrobromür ve/veya Psödoefedrin hidroklorür’e (klorfeniramin maleat, dekstometorfan hidrobromür ve psödoefedrin hidroklorür Benical’in etken maddeleridir.) alerji;
İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;
Hipertansiyon (yüksek tansiyon);
Koroner kalp hastalığı;
Tanısı konmuş veya şüpheli doğuştan uzamış QT sendromu veya Torsades de Pointes;
Epilepsi (sara);
Son 2 hafta içinde veya şu an MAO inhibitörü [Moklobemid (Aurorix, Lobem)] kullanımı.

Benical’i kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Benical’i kullanmaya başlamadan önce eğer böbrek ya da karaciğer rahatsızlığınız varsa hekiminize bildiriniz. Eğer bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanamayabilirsiniz ya da güvenle kullanabilmeniz için tedaviniz süresince doz ayarlaması ya da spesifik bir test yapılmasına gereksinim duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Benical’i Kullanabilir Miyim?

Gebelik kategorisi C. Hayvanlar ve gebe kadınlar üzerinde yapılmış hiçbir kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle gebelik döneminiz süresince hekiminiz tarafından yarar/zarar oranı değerlendirilerek, ilacı kullanmanızın söylenmesi halinde bu ilacı kullanınız.

Benical, süt veren annelerde süt salgısını azaltabilir. Bu nedenle emzirme döneminiz süresince Benical’i kullanmanız sakıncalıdır.

Araç ve Makine Kullanırken Benical’i Kullanabilir Miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Benical’i Nasıl Almalıyım?

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde ya da prospektüsünde yazan yönergeler doğrultusunda alınız. Eğer bu yönergeleri anlamazsanız eczacı, hemşire ya da hekiminize size açıklamalarını rica ediniz. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.

İlacınızı alırken, ilaçla birlikte verilen ölçeği kullanınız.

Eğer şikayetleriniz iyileşmezse ya da daha kötüye giderse, Benical’i kullanmayı bırakınız ve hekiminizle görüşünüz.

Benical’i, 2 yaşın altındaki çocuklara hekim tavsiyesi ve denetimi olmadan vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. İstem dışı kasılmalar (konvülsiyonlar), kalp ritminde düzensizlik, kalp atımlarında artış, baş dönmesi, görme bulanıklığı, idrar tutulumu doz aşımı belirtilerindendir.

Benical’i Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Benical ile tedaviniz süresince alkol tüketmekten kaçınınız.

Benical’in Yan Etkileri

Allerjik reaksiyon belirtileri olan bu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz ilacı kullanmayı bırakınız ve acil yardım desteği alınız: ürtiker(kurdeşen), nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz:

iştahsızlık;
tansiyonda yükselme;
sinirlilik;
idrar yapmada zorluk (daha çok prostat büyümesi varlığında);
uyuşukluk, baş dönmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.


Benical ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?


Aşağıda sıralanan ilaçlarla Benical’in bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Benical’i hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Benical’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ];
hipnotikler [zopiklon (Imovane); doksilamin süksinat (Unisom) ];
barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin), fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum) ];
sedatifler [passiflora ekstresi (Passiflora, Sedaflora)];
anksiyolitikler [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Apo-Alpraz, Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas); buspiron hiddroklorür (Buspon, Nopiron) ];
antipsikotikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); asepromazin maleat (Plegicil); flupentiksol (Fluanxol); haloperidol (Norodol, Sedaperidol); pimozid (Nörofren); sülprid (Dogmatil, Meresa, Sülpir); tioridazin (Mellerettes, Melleril); mezoridazin (Lidanil); trifluoperazin (Stilizan); zuklopentiksol asetat (Clopixol Acuphase); zuklopentiksol dihidroklorür (Clopixol); amisülprid (Solian); aripiprazol (Abilify); ketiapin (Seroquel); klozapin (Clonex, Leponex); olanzapin (Zyprexa, Rexapin); risperidon (Risperdal, Risperdal Quicklet); flupentiksol dekanoat (Fluanxol); flufenazin dekanoat (Prolixin Decanoate Retard); zuklopentiksol dekanoat (Clopixol); vb. ];
MAO inhibitörleri [Moklobemid (Aurorix, Lobem)].

Benical ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Benical’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Benical’i 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

BENİCAL Öksürük Şurubu ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! BENİCAL Öksürük Şurubu ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; BENİCAL Öksürük Şurubu asla başkalarıyla paylaşmayınız ve BENİCAL Öksürük Şurubu sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.


UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
Hesnâ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Etiketler
benical, nedir


Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Gönderme Kuralları
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
GETİR Nedir? Getir uygulaması nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Tomris Cep Telefonları 0 13 Aralık 2019 12:05
Peste des petit ruminant nedir? PPR nedir Blackdevil Hayvanlar Alemi 1 01 Kasım 2019 20:03
Teğet Nedir, Kiriş Nedir, Kesen Nedir, Yay Nedir? Hesnâ Matematik 0 25 Ekim 2019 11:01
Ela isminin anlamı nedir, Ela ne demektir, Ela ne anlama gelir, Ela manası nedir? Tomris Anne ve Çocuk 0 04 Eylül 2019 00:27
Mezoterapi Nedir ? | Mezolift nedir ? | Uygulama Alanları Nereleridir ? Renksiz Sağlık Köşesi 0 25 Temmuz 2018 18:26


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:14.

sayaç