Notlar uygulamasını iCloud’u kullanarak iPhone, iPad ve Mac arasında senkronize şekilde tutabileceğiniz gibi, Gmail gibi diğer hizmetleri de kullanabilirsiniz.

iPhone ve iPad için dahili Notlar uygulamasının ciddi bir kullanıcısıysanız, cihazlarınız arasında her şeyi senkronize tutmak sizin için önemlidir.

Neyse ki, Notlar’ı senkronize etmek için iCloud’u kullanabilir ve notlarınızı, çizimlerinizi, listelerinizi ve diğer her şeyi iPhone, iPad ve Mac arasında güncel tutabilirsiniz. Böylece hangi cihazda olduğunuz önemli olmadan, Notlar’daki her şeye erişebilir ve bunları düzenleyebilirsiniz.

iCloud’u kullanmak istemiyorsanız, yalnızca metin kısıtlaması dahilinde notlarınızı Gmail ve Exchange gibi hizmetleri kullanarak da cihazlarınız arasında senkronize şekilde kullanabilirsiniz.

Aşağıda birden fazla cihazda Notlar’ı nasıl senkronize edeceğinizi açıkladık.

Notlar’ı iCloud ile senkronize etme

Bu seçenek, oluşturabileceğiniz not türlerinde ve kullanımınızdaki biçimlendirme seçeneklerinde çok yönlülük sağlar.

iPhone’unuzda veya iPad’inizde Ayarlar‘ı açın.
Apple ID profil resminize dokunun.
iCloud‘a dokunun.
Henüz yapmadıysanız, iCloud’ta oturum açın.
iCloud hizmetleri listesinde Notlar senkronizasyonunu açın.
Bir iPhone ile iPad arasında notları senkronize etmek istiyorsanız, bu adımları her iki cihazda uygulamanız yeterlidir. Ayrıca, Mac’inizde de Notlar’ı aynı şekilde senkronize etmeyi ayarlamanız gerektiğini unutmayın.

Notlar’ı Gmail veya Exchange ile senkronize etme

Yalnızca temel metin notlarını kullanıyorsanız ve ciddi bir iCloud kullanıcısı değilseniz, Gmail veya Exchange gibi bir e-posta servisiyle senkronizasyon yapmak sizin için iyi bir seçene olabilir.

iPhone’unuzda veya iPad’inizde Ayarlar‘ı açın.
Hesaplar ve Parolalar‘a dokunun.
Notları senkronize etmek için kullanmak istediğiniz hesaba dokunun (Gmail, Exchange, vb.).
Hizmetler listesinden Notlar senkronizasyonunu açın.
Mac’ler ile iOS cihazları arasında senkronizasyon yapmak için her cihazda aynı e-posta hesaplarında oturum açmanız ve bu cihazlarda da not senkronizasyonunu etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın.