iPhone ve iPad‘de Kamera uygulamasında coğrafi etiketlemeyi devre dışı bırakma nasıl yapılır?

iPhone ve iPad’inizdeki Kamera uygulaması, varsayılan olarak temel bilgiler ile birlikte fotoğrafın nerede çekildiğini belirten coğrafi verileri de kaydeder. Bu, herhangi bir yerde tatil yaparken çektiğiniz fotoğrafları aramak istediğiniz kullanışlı bir özelliktir. Ancak fotoğrafları Facebook veya Instagram hesaplarınızda herkese açık şekilde paylaşırken bu bilgileri paylaşmak istemeyebilirsiniz.

Coğrafi Etiketlemeyi Neden Devre Dışı Bırakmak İsteyebilirsiniz?

Basitçe, coğrafi etiketlemeyi fotoğrafın nerede çekildiğinin gizli kalmasını istediğinizde devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. İnternetten paylaştığınız fotoğraflar, bulunduğunuz yere kadar takip edilmenize aracı olabilir. Tatilde çektirdiğiniz fotoğrafları paylaşmanızda sakınca olmayabilir, çünkü artık orada değilsinizdir. Ancak, yeni evinizin ya da bebeğinizin ilk adımlarının fotoğraflarını paylaşıyorsanız, birilerinin sizi takip edebileceğini de bilmeniz gerekir.

Endişelenmenizi istemeyiz ancak kötü niyetli insanların eline sunulan bilgileri kısıtlamanız her zaman yararınıza olacaktır. Bu nedenle kişisel verilerinizi gizli tutmak her zaman ideal olandır.

Kamera uygulamasında coğrafi etiketlemeyi devre dışı bırakma

iPhone veya iPad’inizin ana ekranında Ayarlar uygulamasını başlatın.
Gizlilik‘e dokunun.
Konum Servisleri‘ne dokunun.
Kamera‘ya dokunun.
Asla‘yı seçin.
Fotoğraf verilerini silmek için en iyi uygulamalar

Fotoğraflarınızın hiçbir şekilde takip edilebilir olmasını istemiyorsanız, bir üçüncü taraf uygulama kullanarak fotoğraf verilerini silebilirsiniz. Bu uygulamaların temel çalışma prensibi, Fotoğraflar uygulaması ile bütünleşmesi ve fotoğrafı paylaşma zamanı geldiğinde meta veriler olmadan paylaşmayı tercih etmenizi sağlamalarıdır.

Aşağıdaki listede fotoğraf verilerini silmenizi sağlayacak bir kaç uygulama yer almaktadır:

Metapho (ücretsiz)
Photo Investigator (ücretsiz)
ViewExif (0.99$)
Koredoko (ücretsiz)