Modern görünümlü, hızlı ve kolay tamamlanabilecek, ön kapı dekoru olarak kullanılabilecek modern kapı süsü yapımı için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir:

18 inçlik çelenk çerçevesi,
Yapay yeşillikler,
22 gauge çiçek teli,
Tel kesiciler.
Modern görünümlü el yapımı kapı süsleri için çelenk çerçevesi yerine istenen boyutta kesilmiş bir karton da kullanılabilir. Çelenk çerçevesinin boyutları kullanılacak olan malzemenin miktarına, kapının büyüklüğüne göre belirlenmelidir.

Modern Kapı Süsü Yapım Aşamaları

Modern bir kapı süsü yapmak için minimum malzeme ile izlenmesi gereken en pratik yöntem şu şekildedir:
Kapı süsü yapmak için ayrılmış olan yapay yeşilliklerin sap kısımları kısaltılmalıdır. Ancak ilk etapta gereğinden fazla kısaltmamaya dikkat edilmelidir. İlerleyen dakikalarda uzun gelmesi halinde sonradan tekrar kısaltmayı seçmek daha iyi bir çözümdür.

Malzemeler arasında bulunan çelenk çerçevesinin etrafına çiçek teli sarılmalıdır. Hazır alınmış olan çelenk çerçeveleri çoğunlukla tellerin geçirilmesi için uygun delikler açılmış halde satılır. Telin ucunun bu deliklerin birinden geçirilerek telin çelenk çerçevesine sabitlenmesi gereklidir. Bunun için delikten geçirdikten sonra tele çelenk çerçevesinin çevresinde birkaç tur attırılmalıdır. Sabitleme yapıldıktan sonra tel kopartılmamalıdır.

Birkaç sap yeşillik ayrılmalıdır. Daha görsel durması için iki farklı renkte yeşillik kullanılabilir. Alınan yeşilliklerin sapları çelenk çerçevesine telin sarıldığı kısmın üzerine yerleştirilmelidir. Ardından tel sapların etrafından 4 ya da 5 kere sarılmalıdır. Sağlam olduğu düşünülene kadar tel sarılabilir.
Birkaç sap yeşillik daha alınmalıdır. İlk yeşillikler çelenk çerçevesinin üzerine hafif sağa doğru yatırıldıktan sonra ikinci alınan yeşillikler ilkinin üzerine eklenmelidir. İlk yeşillikleri sabitlerken kullanılan tel ikinci ve diğer yeşillikleri de sabitlerken de kullanılmalıdır. Çelenk çerçevesinin tamamı yeşillik ile kaplanana kadar bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Teller arasında herhangi bir kopukluk olmamasına özen gösterilmelidir. Her bir yeşillik grubundan diğerine çapraz şekilde uzanan tel çelenk çerçevesinin arkasına bakıldığında görülebilir.
Bu adımlar tamamlandıktan sonra modern kapı süsü asılmaya hazır hale gelir.