Hazır kapı çelengi almayı tercih etmeyenler için el yapımı kapı çelengi hazırlamak oldukça kolaydır. Renkli ve şık duran bir kapı çelengi hazırlamak için kullanılabilecek kolay bulunan malzemeler şunlardır:

Bir demet defne yaprağı dalı,
Kuru böğürtlen,
Kolay bulunabilen ot veya kuru çiçek,
Çiçek teli,
Çelenk halkası,
Kuru böğürtlen, ot ve kuru çiçek gibi malzemeler ortaya çıkartılmak istenen kapı çelenginin görüntüsüne göre değiştirilebilecek malzemelerdir. Evdeki malzemelerle kapı süsü yapımı tercih edildiğinde kapı süsünün maliyeti daha uygun olur.El Yapımı Kapı Çelengi İçin Uygulama Aşamaları
El yapımı kapı çelengi yapım aşamaları aşağıda anlatılmıştır:
Defne yaprağı dalları çelenge sarılmaya hazır bir boya getirilmelidir. Yaklaşık 5 inçlik uzunluklarda ayarlanabilir.
Kısaltılmış olan defne yaprağı dalının uçlarının çiçek teli ile sarılması gereklidir.
Tele sabitlenmiş olan defne yaprağı dalının üzerine ayrılmış olan kuru böğürtlen gibi meyveler tutturulmalıdır. Kuru böğürtleni sabitlerken çiçek telinden yardım alınmalıdır.
Hazırlanmış olan parça, çelenk halkasına sarılmalıdır. Çelenk halkasına yerleştirildikten sonra çiçek teli ile birkaç tur sarılmalıdır.
Hazırlanan diğer parçalar sırası ile bir öncekinin üzerine eklenecek şekilde tel ile çelenk halkasına sabitlenerek sarılmalıdır. Bu işlem yapılırken telin tamamen kapatıldığından ve görünmediğinden emin olunmalıdır.
Çelenk halkası tamamen doldurulana kadar bu adımlar tekrarlanmalı ve defne yaprağı dalının fazla uzun gözüktüğü bölgelerde kısaltma yapılmalıdır.