Şu yaşıma geldim hala bir ehliyetim yok. Bu vakitten sonra da ancak çok ihtiyacım olursa alırım gibi geliyor. Los Angeles caddelerinde Ferrari kullansam neyse de, İstanbul trafiğinde kullanmasam daha iyi zaten. İlginçtir, oyunlarda araba, helikopter, uçak gibi bilumum çeşit vasıtayı gayet şahane kullanabilen, yeri geldiğinde dağları at tepesinde aşan bir insanım. Otomobil kullanılan oyunları severim, Grand Theft Auto oynarken canım görev yapmak istemeyince açıyordum Los Santos Rock Radio’yu, o mahalle senin bu plaj benim geziniyordum. Az mı gezdim Travis’le o uçsuz bucaksız otobanlarda?

Standartların dışında bir yarış atmosferi
Araç kullanmayı ve tempolu oyunları seviyorsanız, MotorStorm serisinden hatırladığımız Evolution ekibinin sığındığı Codemasters tarafından geliştirilen, Haziran başında PC, PS4 ve XBOX One platformlarına çıkacak OnRush’ı önerebilirim size. Özellikle ortamlarda başkalarına çarparak kaos yaratmayı sevenleri oldukça mutlu edeceğe benziyor. Bir oyunda aradığınız şey aksiyon, heyecan, coşku ise tam yerindesiniz diyebilirim, yok arkadaşım ben öyle sakin sakin giderim kenardan diyenler ise sayfayı usulca çevirsin, çünkü bu oyunda her şey çok hızlı gelişiyor. Yok yok, elbette okumaya devam edebilir ve belki içinizdeki Stephane Peterhansel’i ortaya çıkarabilirsiniz? Oyunda 8 farklı araç sınıfı var. Daha önce offroad oyunlarında gördüklerinize yeni şeyler katmayan bu sınıların kendine özgü farklı özellikleri var ve oyunda ilerledikçe türlü avantajlardan faydalanabileceksiniz. Kazandığınız puanlarlarla sürpriz kutular açtırıp yeni karakterler ve araçlara sahip olacağınız söyleniyor. Sürücüler çok çeşitli ve ilginç tipler, benden söylemesi. Motosikletin selesine yatma, elleri havaya kaldırarak sürme, Starbucks modeli oturma gibi abuk özelleştirmeler oyunda karşılaşacaklarınız arasında. Ben bu özelleştirmelerle çok fazla zaman geçiren biriyim, öyle ki Final Fantasy XIV oynarken kahramanın saçını, yüzündeki çilleri, kaşların birbirine uzaklığını seçene kadar günün bittiğini ve hala oyuna başlayamadığımı bilirim. Bu oyunda karakterin saçı başıyla oynama seçeneği yok gibi görünse de araçların ayrıntılarıyla fazlasıyla uğraşılacak gibi görünüyor. Yarış parkurları da oldukça albenili, çam ağaçlarının olduğu kumlu platformlardan, bol sulu, virajlı, tepeli tümsekli yerlere tozu dumana katarak ilerlemeniz gerekiyor. OnRush, biz oyun severleri çılgın hızlara ulaşmamız, fazlasıyla eğlenmemiz ve başımıza ne gelirse gelsin şovu devam ettirmemiz için çağırıyor. Gözüken o ki MotorStorm serisinden sonra bir kez daha bitiş çizgisine ulaşmanın öncelikli hedef olmadığı bir yarış oyunuyla karşı karşıyayız. Rakiplerinizi sadece geçmeniz değil sizden istenen; gerekirse önünüze çıkan bütün araçlara çarpıp oyun dışına atacaksınız, rampalara hızlı girip havada iki şekil yapıp öyle devam edeceksiniz ve yaptığınız tüm bu alengirli aksiyonlardan puanlar kazanıp rush moduna girmeye hak kazanacaksınız. OnRush aynı zamanda bir takım oyunu. Takım arkadaşlarınızla birlikte hareket ettiğinizde rushmetreyi daha hızlı bir şekilde yükseltmeniz mümkün. Oyun oldukça hızlı, bol efektli, heyecanlı ama yapımcılar bu yetmez demişler ve -oyuna adını da veren- rush kısmını eklemişler. Oyunu yeterince deli oynayıp ekranda sizden istenen görevleri yerine getirdiğinizde rush’ı aktif hale getirebilirsiniz ki o zaman seyreyleyin cümbüşü.

OnRush bildiğimiz yarış oyunlarından değil, temposu bir an olsun düşmüyor ve sınırsız aksiyon ve eğlence vadediyor. Bakalım potansiyelinin hakkını verebilecek mi?