Tiroid diyeti programında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Hipertiroidizm teşhisi konulduğunda kilo artışının olması kilo kaybına göre daha zordur. Hipotiroidizm teşhisinde ise metabolizma yavaş çalıştığı için kilo kaybının gerçekleşmesi de yavaş olur. Her iki tiroid hastalığında da uygulanacak diyet planları uzun sürelidir ve bir yaşam tarzı haline getirilmelidir. İdeal vücut ağırlığı; metabolizma hızında ve tiroid hormonlarının normal aralıkta bulunmasında etkili olur.
Tiroid hastalığının türüne göre beslenme planları ve düzenleri farklılık gösterir. Bu yüzden mutlaka bir diyetisyene başvurulması gerekir.
Su tüketimi tiroid hastaları için daha fazla önem taşımaktadır. Normal ve sağlıklı bir insanın günde 8 bardak su içmesi önerilirken bu sayı tiroid hastalarında en az 10-12 bardak olmalıdır.
Su metabolizmanın hızlanmasında ve tokluk hissinin oluşmasında etkili olur. Bu yüzden hem hipotiroid hem de hipertiroid hastaları su tüketimini ihmal etmemelidir.
Metabolizmanın düzgün çalışması, besin ve kalori kontrolünün yapılabilmesi için günde 3 ana öğün mutlaka yapılmalıdır, 2-3 ara öğün tüketimine de özen gösterilmelidir.
Özellikle hipotiroid hastaları kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Antioksidan kaynağı olan ve metabolizmayı hızlandıran yeşil çay tüketimi bu kişiler için daha fazla önem taşır.
Tiroid hastalarının diyette tokluk hissini hissetmeleri önemlidir. Bu yüzden lif içeriği yüksek besinler tercih edilebilir. Taze sebze ve meyveler, bakliyat çeşitleri, ceviz, fındık gibi kabuklu yemişler diyet listelerinde yer almalıdır. Aynı zamanda bu besinler kabızlık, ishal gibi bağırsak problemlerinin yaşanmaması için de önemlidir.
Tiroid hastalarının tükettikleri besinlere de özen göstermeleri gerekir. Tüketilmemesi ya da daha sık tercih edilmesi gereken besinlere dikkat edilmelidir. Özellikle brokoli, karnabahar, lahana, turp gibi guatrojenik besinlerin tüketilmemesi önerilir.
Kafein kaynaklarının tüketimi de tiroid hastalarının dikkat etmesi gerektiği bir diğer önemli konudur. Günde en fazla 300 mg kafein; yani 2-3 kahve fincanı kadar kahve içilebilir.
Diyetin yanında egzersiz de mutlaka yapılmalıdır. Özellikle metabolizması yavaş çalışan hipotiroid hastaları mutlaka düzenli bir egzersiz planı uygulamalıdır.
1 Haftalık Örnek Tiroid Diyet Listesi
Aşağıdaki 1 haftalık örnek olarak verilmiş diyet listenin ölçüleri ortalama değerlerdir. Bu düzendeki bir besin tüketimi beslenme şeklinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Porsiyon ölçüleri kişilerin değerlerine göre farklılık gösterebilir. Kişiye özel tiroid diyeti programına buradan katılın.

Uyanınca:

1-2 bardak su
Kahvaltı:

1 adet haşlanmış yumurta veya omlet
2 dilim beyaz peynir
Domates, salatalık
1-2 dilim çavdar ekmeği
Kuşluk:

1 fincan yeşil çay + 2 tam ceviz içi + 8 adet çiğ fındık
Öğlen:

100-120 gr ızgara veya fırında pişmiş tavuk eti/ köfte veya balık
Bol yeşillikli salata
1 bardak ayran
1-2 dilim çavdar ekmeği
İkindi:

1 bardak süt
2 dilim ananas veya 1 adet orta boy muz
Akşam:

1 kase çorba
1 porsiyon sebze yemeği (guatrojenik besinler hariç)
4 kaşık yoğurt
Bol yeşillikli salata
Gece:

1 adet elma veya 2 adet mandalina veya 1 adet portakal
2 adet ceviz içi
Tiroid Hastaları Nasıl Zayıflar? Tiroid Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi örnek yazımı beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarından paylaşabilirseniz sevinirim. Sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ayrıca, bir önceki Karaciğer Yağlanması Diyeti ve 1 Haftalık Diyet Listesi yazıma göz atabilirsiniz. Genelde alkole bağlı nedenler ile ortaya çıkan karaciğer yağlanması tedavisi nasıl olur ve karaciğere zarar vermeden uygulanan diyet programları hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.