Eğer saçlarınızda kat izleri olmadan doğal bir kesim istiyorsanız "ghost layers" uygulaması yaptrmalısınız.


Doğallık ve sadelik son yılların yükselen trendlerinden biri. Nasıl ki giyimde, makyajda doğal esintiler varsa saçlar da bu akımlardan nasibini alıyor. Bu trendi saçlarda uygulayabilmek için kullanılan kesim yöntemine de "ghost layers", "ghost cut" ya da Türkçe ismi ile "görünmez kat" diyebiliriz.

Ghost cut nedir?
Katlı kesimlerin amacı saça hacim vermek ya da yüzü daha oval göstermektir. Burada karşılaşılan en büyük problem, makas izleri, sert ve keskin katlardır. Özellikle diplerde keskin kat izleri, uçlarda cılız saçlar ilk kesimde çok belli olmasa da bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlar. Aynı zamanda yüz ifadesine de sert bir mizaç katar. Ghost cut uygulaması hem hacimli hem de kat izleri belli olmayan bir kesim için yapılır. Sanki saçınızda kat yokmuş gibi görünür oysa hacimli ve güzel dokulu saçlara sahip olursunuz.

Ghost cut nasıl yapılır?
Kuru kesim yapılır. Saçtan enlemesine değil, boylamasına tutamlar alınır. Makas dik kullanılarak düz makas izleri yok edilir. Bu uygulama ile saçlara yavaşça kat verilmiş olunur. Saç uçları daha ince olsa da cılız kalmaz, saçın üçgen görünmesini engeller. Bu uygulama, aslında saçların doğal kat izleri takip edilerek yapılır.

Hangi saçlara uygulanır?
Her saç tipi ve her yüz şekli için uygun bir modeldir. Ayrıca her uzunluktaki saça da uygulanabilir. Düz saçlarda iz olmadan ve ifadeniz katılaşmadan hacimli ve dolgun saçlara sahip olursunuz. Kıvırcık saçlar ise saçlarının fazlaca kabarmasını ve üçgen görünümü ortadan kaldırmak için bu kesimi deneyebilirler.

hthayat