Kabaran saçlar için ne yapılmalı
Saçınız hep kabarık ve elektriklenmiş halde oluyorsa herkesin yaptığı gibi muhtemelen ilk suçu ona atıyorsunuzdur. Aslında kabaran saçların bu durumu temelde nem eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Tabi bizler için kolay olan benim saç yapım böyle, ne yaparsam yapayım saçlarım elektrikleniyor, saç tellerim ince gibi arkasına sığınacak bahaneler bulmaktır. Kabaran ve elektriklenen saçları bir hasta gibi düşünürsek aşağıda sizler için gerekli tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kabaran saçlar için şampuan tercihi
Duş sonrası saçlarınızın kabarmasına dur demek istiyorsanız, şampuan tercih ederken sülfatsız şampuanlar tercih etmelisiniz. Sülfat saçları kurutan bir maddedir. Kabarmanın önüne geçmek için nemi korumanız gerektiği için sülfatlı şampuanlardan uzak durmak gerekir. Ayrıca saçların nemini koruması için gliserinli şampuanlar da ilk tercihiniz olmalıdır.

Duş sonrası kurulama esnasında yapılan hatalar
Saçları kurutmaya çalışırken havlu ile bu işlemi yapmak saçınızın nemsiz kalmasına sebep olur. Duş sonrası saçlardaki nemin kaybolmaması için saçları sıktıktan sonra doğal olarak kendi kendine kurumaya bırakmak nem kaybını önleyecektir. İçinde bulunduğumuz kış aylarında bunu yapmanız gerektiğinde ıslak saç ile dışarı çıkmanızı önermiyoruz.

Saç bakım maskesi ve kürleri
Sürekli kabaran ve elektriklenen saçlara sahipseniz haftada bir kez düzenli olarak nemlendirici bir bakımı rutininiz içine almanız gerekir. Bunun için nemlendirici bakım maskelerini, kürlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünleri tercih ederken saçlarda kalıntı bırakmayan, içeriğinde; paraben, silikon gibi maddeleri içermeyen ürünleri tercih etmeniz gerekir. Hindistan yağı, argan yağı ve soya yağı içeren ürünler tercih edildiğinde saçlarınıza ihtiyacı olan nemi sağlarken aynı zamanda saçlarınızı daha parlak, daha canlı ve daha yumuşak bir hale dönüştürebilirsiniz.

Nemlendirici Saç Maskesi: 3 yemek kaşığı patates suyu, 2 yemek kaşığı aloe vera jel ve 1 yemek kaşığı balı birleştirin. Bununla saç derisine masaj yapın sonra saç uçlarına doğru tarayın. Hasara bağlı bir saat kadar açık bekletin ve sonra iyice durulayın. Kaynak: Patates İle Güzelleşmenizi Sağlayacak 17 Yöntem – 14-17

Yanlış yapılan kurutma işlemi
Saçınız nemli iken saçlarınızı kurutmak için hızlı ve kolay olması sebebi ile fön makinesi kullanmak saçınızın ani nem kaybına dolayısıyla kabarmasına sebep olacaktır. Fön makinesini tercih etmek için saçı kendi halinde kurumaya bırakmalı, sonrasında fön makinesi kullanmalısınız.

Saçlara yapılan şekillendirme yöntemleri
Kabaran saçların önüne geçmede en etkili yöntemlerden biri de uygun şekillendirmedir. Saçların kabarmasını engellemek için topuz, örgü gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Yatmadan önce saçınızı nemlendirip şekil verici köpük uygulayarak saçlarınızı örerseniz sabah kalktığınızda kabaran saçların gittiğini görürsünüz.

Saç kesimine dikkat
Saçınız sürekli kabarıyorsa düz kesim modelleri ile bunu engelleyebilirsiniz. Sürekli kesim standardınızı kabarma oluyorsa değiştirmekte fayda var. Ayrıca katlı saç kesimleri de kabarmanın önüne geçmektedir.

Kabaran saçlar için köpük
Şekil veren düzleştirici ürünler
Saçlarınızın kabarmasını önlemek için köpük, jel formunda ürünleri de kullanarak sonuç elde edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken saçların nemli olması hem daha kolay şekil almasını hem de sonucun daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. ombre modelleri

Kabaran saçlar için ürünler
Hangi kozmetik ürünler tercih edilmelidir
Özellikle kozmetik ürünler kaliteli alınmadığında sizi çileden çıkarabilir. Kremler, saç şekillendiriciler gibi birçok ürünü bu işe yıllarını vermiş kozmetik piyasasının liderlerinden almalısınız. Saça canlılık, parlaklık ve yumuşaklık vermek istiyorsanız; Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve soya yağını birlikte içeren saç bakım kremlerini tercih edebilirsiniz. Loreal, Nivea gibi kozmetik sektörüne yıllarını vermiş bu firmaların saç için nemlendirici şampuan ve kremlerini güvenle tercih edebilirsiniz.

Evde saç bakımı
Daha uygun yollardan kabarmanın önüne geçmek isterseniz evde kendi hazırlayabileceğiniz kürler ile de bunu sağlayabilirsiniz. Bunun için en güzel yöntem zeytinyağıdır. Doğal zeytin yağını saç diplerine masaj şeklinde uygulayarak bir havlu ile sarın. En az yarım saat bu şekilde beklemeniz gerekir. Akşam yatmadan uygulayıp sabaha kadar da durması size faydalı olacaktır. Saçınızda zeytin yağını beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi tek başına Hindistan cevizi yağı ile yapabileceğiniz gibi ikisini karıştırarak da yapabilirsiniz. Kabarmanın önüne geçtiğiniz gibi saçların beslenmesini, kırıkların azalmasını da sağlarsınız.