Kuru saçlar çok çabuk kırılıp yıpranabilen bir yapıya sahip olduğundan düzenli olarak neme ihtiyaç duyarlar. Bu aşamada nemlendirmek üzere pek çok saç bakım ürününü kullanabilir ve saçlarınızın her dair sağlıkla ışıldamasını sağlayabilirsiniz. İçeriğindeki keratin ile saçı kökten uca besleyen ve nemlendiren saç bakımı ürünleri ile kuru saçlarınızı ışıldayan forma dönüştürebilirsiniz. Kuru saç dersinin asıl nedeni saçın yapısı ve sıcak su ile yıkanmasıdır. Bu nedenle ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Dilerseniz soğuk su ile de yıkayabilirsiniz.

Kuru saç yapısına sahip bir bireyin yapması gereken bakım aşamaları sırasıyla şu şekilde söylenebilir. Öncelikle saçlarınızı yıkarken tüm saçınızın ıslanmış olduğundan emin olmalısınız ve sonrasında saçlarınızı saç tipinize uygun olarak tercih ettiğiniz kaliteli bir şampuan ile saç diplerine masaj yapacak şekilde şampuanın nüfuz etmesini sağlamalısınız. Şampuanı kuru saçlara sahip oluğunuz için uçlarına kadar uygulamanız gerekmektedir. Bu şekilde nemlendirme tamamlanmış olacaktır. Nemlendirme işlemini uzun süre koruyabilmek için bakım ürünlerinden tamamlayıcı seri ürünlerini kullanmanız gereklidir.

Kuru saçlar için saç bakımı ürünlerinden olan saç bakım maskesini yıkamış ve ılık su ile durulamış olduğunuz temiz saçınıza uygulamanız ve biraz beklemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında maskeyi saçtan arındırmak için tekrardan ılık su ile durulamanız sonucunda saçlarınız nemlenmiş olacaktır. Bakım ürünlerinden olan saç bakım yağları nemli ya da ıslak saçınıza uygulayabileceğiniz ve son derece yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlayacak bakım ürünlerindendir. Dilerseniz yıkamadan önce doğal nemlendireme sağlayan melisa yağı ile saçlarınızı bir yarın saat bekletip sonrasında yıkayabilir, hem mis kokulu hem de sağlıklı ışıldayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Bakım ürünlerini düzenli bir biçimde kullanmanız haline yaklaşık 3 ay içerisinde sağlıklı saçlara kavuşmuş olabileceksiniz. Kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde uygulanan saç bakım kürlerini de tercih ederek sağlıkla ışıldayan yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde evde hazırlayacağınız bitkisel yağlardan oluşan karışımları saçlarınızda bekletmeniz halinde yine sağlıklı güzel yumuşak saçlar sizi bekliyor olacaktır. Saç bakımı oldukça basittir fakat insanlara çok kompleks bir durum gibi görünmektedir. Düzenli olarak yapıldığında bakım aşamaları daha alışılmış geleceğinden pratiklik kazanacak ve daha kolay bir biçimde yapacaksınız.