Saçları Parlatıyor

Saçlara aspirinle bakım yapmak kısa süre içinde reklamlardaki gibi bir parlaklık kazandırır. Bu etki, aspirinin aktif maddesi olan salisilik asit sayesinde sağlanıyor. Salisilik asit saç köklerinde ve tellerinde birikmiş kozmetik ürünleri temizler. Saç derisini arındırarak kökleri açar. Böylece kan dolaşımı hızlanır, saçlarınız doğal parlaklığına kavuşur.

Kepekten Kurtulun

Kepekten sonsuza dek kurtulmanın epey zor bir iş olduğu herkesin malumu… Aspirinle düzenli olarak yapılan bir saç bakımı ise kepek sorununu uzun vadede ortadan kaldırıyor. Aspirinin içindeki salisilik asit, saç derisinin pH dengesini düzenleyerek yağlanmayı ve pullanmayı engelliyor.

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm

Araştırmacılara göre, prostaglandin D2 (PGD2) adlı protein kıl köklerine zarar veriyor. Kel erkekler ve fareler üzerinde yapılan araştırmada, dökülme görülen bölümlerdeki saç kökü hücrelerinde PGD2 oranının yükseldiği, yani bu proteinin saç kaybına yol açtığı saptandı.

Dolayısıyla, bu proteinin üretimini engelleyen her şey, saç dökülmesinin de önüne geçiyor. İyi haber şu ki, aspirin 1970’li yıllardan beri tıpta bir prostaglandin D2 ‘inhibitörü’, yani engelleyicisi olarak sınıflandırılıyor. Kısacası, aspirinli saç bakımı saç derisinde bu proteinin oluşmasını engelleyerek saç dökülmesinin önüne geçiyor. Aynı zamanda saçların gürleşmesini sağlıyor.

Saçlarınız Aspirinle Uzasın

Aspirinin PGD2 engelleyicisi olma özelliği, saçların daha hızlı uzamasını da sağlıyor. PGD2 oranının yüksek olduğu saç kökü hücrelerinde dökülmeden önce uzamanın durduğu bilimsel araştırma ile sabit. Aspirin ise hem bu proteini engelliyor hem de saç diplerini ölü deriden temizliyor. Böylece kan dolaşımı hızlanıyor, saç kökleri daha çok oksijen alıyor ve saçların daha hızlı uzaması için uygun bir ortam yaratılıyor.

Saçın Rengini Korur

Eğer havuzda her yüzdüğünüzde klorun saç renginizi değiştireceğinden, hatta yeşile çevireceğinden endişe ediyorsanız, bu sorunun da çaresi aspirinde. Aspirin, klorun özellikle açık renkli saçlarda yol açtığı renk değişikliğini giderir. Ancak açık renkli olup koyu boyanmış saçların boyasının akmasına yol açacağını da unutmayın.

Kaşıntıyı Engeller

Aspirin aynı zamanda güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikler de taşır. Aspirinle saç bakımı yapmak bu nedenle saç derisini zararlı bakterilerden arındırarak kaşıntı sorununun da önüne geçer.

Klorun Yol Açtığı Zararı Onarır

Klor saçın sadece rengini bozmaz, dokusunu da etkiler. Çok sık havuza gidenler bilir, klorlu su nedeniyle saçlar sönükleşir ve kurur. Uzmanlar, klorun saçlardaki olumsuz etkilerine karşı aspirinli bakım önerir.

Aspirinli Saç Maskesi Tarifleri
Aspirinli saç bakımının en yaygın yöntemlerinden biri, ezilmiş birkaç aspirini şampuan ya da saç kremine karıştırarak kullanmaktır. Aspirini bu şekilde düzenli olarak uygulamak kepekli ve yağlı saçlar için önerilirken, birkaç basit eklemeyle diğer sorunlarınızı da çözecek aspirinli saç maskeleri hazırlanabilir.

Kepeğe Karşı Aspirinli Bakım

Malzemeler:

2 aspirin
Şampuan
Elma Sirkesi
Nasıl Uygulanır?

Aspirinleri toz haline getirip iki kaşık şampuanla iyice karıştırın ve saçınızı bu karışımla yıkayın. Şampuanı duruladıktan sonra, 1 kaşık elma sirkesi karıştırılmış bir bardak su ile saçlarınızı bir kez daha durulayın. Bu yöntemle saçlarınızdaki kepeklenme azalacaktır. Fakat kepeğe karşı aspirin bakımı uyguladığınızda, ayrıca kepek önleyici şampuan kullanmamanız gerekir.

Yağlı Saçlar İçin Aspirinli Saç Maskesi

Malzemeler:

2-3 aspirin
Şampuan
Nasıl Uygulanır?

Aspirinleri ezip şampuana karıştırın. Bu karışımı saçınızda 5 dakika tutun. Ardından durulayın. Bu maske sayesinde saçlarınızın eskisi kadar hızlı yağlanmadığını göreceksiniz. Bu bakım, kuru, ince telli ve hasar görmüş saçlara önerilmez.

Aspirinli Saç Uzatma Maskesi

Aspirin, saç uzatmakta etkili olduğu bilinen hint yağı ile birlikte düzenli olarak kullanıldığında mucizeler yaratıyor. Aspirin gözenekleri açıp kökleri beslerken, hint yağı da saç uzatmayı hızlandıran etkisini gösterecek uygun ortamı buluyor. Bu maskeyi düzenli olarak haftada iki kez tekrarlayınca, saçlarınızın çok daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz.

Malzemeler:

4-5 aspirin
2 çorba kaşığı hint yağı
Saç diplerini yumuşatmak için tercihinize göre 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı veya badem yağı
Nasıl Uygulanır?

Temiz saçlara uygulanması gereken bu maske için önce Hint yağı ile tercih ettiğiniz diğer yağı karıştırıp ile benmari usulü ısıtın. Yağ karışımının bu sırada suya değmemesine dikkat edin. Karışım ısındıktan sonra tamamen toz haline getirilmiş aspirinleri ekleyin ve içinde eritin. Maskeyi temiz saçlarınızın köklerine masaj yaparak iyice yedirin. Yaklaşık 20 dakika bu şekilde bekleyin. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Saç Rengini Doğal Haline Döndüren / Klorun Etkilerini Azaltan Aspirinli Saç Maskesi

Bu bakımla havuzdaki klorun saç renginde yol açtığı değişimi tersine çevirebilir veya koyu renge boyadığınız saçlarınızı doğal rengine çevirebilirsiniz.

Malzemeler:

6-8 aspirin
Yarım litre su
Nasıl Uygulanır?

Aspirinleri toz haline getirin ve su ile karıştırın. Bu karışımı bir sprey şişesine koyup saçınıza bol bol püskürtün.
Eğer bu bakımı saçlarınızın doğal rengine dönmesi için uyguluyorsanız, her gece tekrarlayın. Aspirin tozu dibe çöktüğü için her kullanımdan önce şişeyi sallamayı unutmayın.

Saç Canlandıran Aspirinli Maske

Saç köklerini temizleyerek oksijen alımını artıran bu karbonatlı maske, saçların canlanmasını ve daha hacimli görünmesini sağlar. Ancak saçları karbonatla arındırmak son yıllarda çok popüler bir yöntem olsa da, araştırmalara göre karbonatın uzun vadedeki kullanımı saç derisinin pH derecesini yükseltiyor ve kırıklara yol açabiliyor. Dolayısıyla bu maskeyi iki haftada birden sık yapmamanız öneriliyor.

Malzemeler:

30 aspirin
1 yemek kaşığı karbonat
Nasıl Uygulanır?

Aspirinleri sıcak suda eritin, karışıma karbonatı ekleyin. Yerince ılık hale geldiğinde, temiz ve suyu alınmış, nemli saçlarınızın köklerine hafifçe masaj yaparak yedirin. 15 dakika bekledikten saçlarınızı durulayın. Saçlar ve köklerdeki kozmetik ürün kalıntıları bu maskeyle arınacağı için saçlarınız doğal parlaklığı ile hacmine kavuşacak.

Kıl Dönmelerine Karşı Aspirin Maskesi

Aspirin, yumuşak ve pürüzsüz bir cildin önündeki en sinir bozucu engellerden biri olan kıl dönmelerine karşı da çözüm sunuyor. İçinde aspirinin etken maddesi salisilik asit bulunan her tür yüz kremi kıl dönmelerini ortadan kaldırabilir. Eğer böyle bir kreme sahip değilseniz de, evde kendi maskenizi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Bal
Jojoba yağı
2 aspirin
Nasıl Uygulanır?

Bir kaşık bal ile yarım kaşık jojoba yağını benmari usulü ısıtın. Bu karışıma iyice ezilmiş iki aspirin ekleyin. Çok sıcak olmadığını test ettikten sonra sorunlu bölgeye uygulayın ve kuruyana kadar, yaklaşık 10 dakika bekletin. Haftada bir veya iki defa uygulayın.

Bunları Unutmayın
Aspirinli saç maskelerinin etkisi saç tipi ve günlük beslenme rutini gibi sebeplerden ötürü kişiden kişiye değişebilir.
En etkili sonuçları almak için maskeleri düzenli olarak uygulamalısınız.
Sağlıklı saçlar için bol miktarda su içmeyi, biotin, E vitamini ve protein açısından zengin bir diyet uygulamayı unutmayın.
Alerjik tepki ihtimalinin önüne geçmek için maskeleri saçınıza boca etmeden önce saç derinizin ufak bir bölgesinde denemelisiniz.