Hindistan Cevizi Yağı Saçlarınızı Diğer Yağlardan Daha İyi Korur
Hindistan cevizi yağı saçlarınızın protein kaybını engellemek böylece sağlıklı görünmelerini sağlamak için kullanabileceğiniz en iyi yağdır.

Hindistan cevizi yağının çok rağbet görmesine bakarak, bunun da gelip geçici bir modadan ibaret oluğu söylenebilir. Ancak Hindistan cevizi yağının saçlarımız üzerindeki olumlu etkilerini kanıtlayan bilimsel araştırmalar vardır.

Bir araştırmada ayçiçeği yağının, maden yağının ve Hindistan cevizi yağının saçlar üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. (4)

Araştırmacılar hangi yağının saçları daha iyi koruduğunu anlamak için, saçlardaki protein kaybını ölçmüşlerdir.

Araştırma, Hindistan cevizi yağının, yıkamadan önce veya sonra saçlara uygulandığında protein kaybını engellemekte en etkili yağ olduğunu ortaya koymaktadır.

Hatta Hindistan cevizi yağı, söz konusu araştırıcıların tüm denemelerinde, yani zarar görmüş, sarartılmış, kimyasal bakım ürünleri kullanılarak bakım yapılmış ve UV ışınlara maruz kalmış saçlar üzerinde aynı etkiyi göstererek protein kaybını engellemiştir.

Öte yandan maden yağı ve ayçiçeği yağının bu etkiyi göstermediği ortaya çıkmıştır. Bu yağlar, protein kaybını önleyememektedir.

Araştırmacılar bunun nedenini Hindistan cevizi yağının kimyasal yapısına bağlamaktadırlar. (5)

Hindistan cevizi yağı ağırlıklı olarak, lorik asit ya da defne asidi olarak bilinen orta zincirli yağ asitlerinden oluşur. Bu, Hindistan cevizi yağına uzun ve düz bir yapı kazandırır. Hindistan cevizi yağı yapısı sayesinde kıl gövdesinin derinlerine kadar işler.

Ayçiçeği yağıysa büyük oranda linoleik asitten oluşur. Bu yağ asidi daha geniş bir yapıya sahiptir; bu nedenle kıl gövdesinin içine işleyemez.

Maden yağı ve ayçiçeği yağı gibi yağlar saçı kaplayabilirler ama kıl gövdesinin içine işleyemediklerinden protein kaybını önleyemezler. (6)

SONUÇ
Hindistan cevizi yağının, yıkamadan önce veya sonra saça uygulandığında saçtaki protein kaybını maden yağı ve ayçiçeği yağından daha çok azalttığı kanıtlanmıştır.