Balyaj nedir? Nasıl yapılır?

Fırça ile sürülen ürünlerle yapılan gölgelendirme ve renklendirme işlemidir. Gölge işleminin modernleştirilmiş, çizgi çizgi oluşunun engellenmiş halidir.

En çok kullanılan balyaj türü krapeyle balyajdır. Saçı diplerine doğru iterek, kalan uçlarını boyama uygulamasıdır. Flamingo, papatya, uğur böceği, yarım elma balyaj çeşitleri de vardır.

Balyaj; gölgeler, yani koyu renkler ve röfleler (açık renkler) olmak üzere ikiye ayrılır. Saçın basık görünmesini istediğimiz yerlerine gölge şeklinde balyaj atılır. Saçın neresine hacim vermek istiyor ya da vurgulamak istiyorsak oraya açık renk balyaj atılır. Saç sağlıklıysa her renk üzerinde balyaj yapılabilir.

Ten rengine göre sarının tonunu blirlemek gerekir. Ten rengi sıcak tondaysa balyajlar da içinde sarı tonu taşıyabilir. Daha beyaz veya koyu tenli birinde, içinde mavili tonların olduğu balyajları tercih etmek gerekir.

İyi bir balyaj işlemi için saçların önceden kesilmiş, modeli verilmiş ve fönlenmiş olması gerekir. Modeline göre balyajı uygulamak daha iyi sonuç verir.