Dökülen Saçlara Çareler

Güzelliğin önemli simgelerinden birisi saçlardır. Saçların dökülmesi ve çıplak baş derisinin görünmesi, neredeyse herkesin korkulu rüyasıdır. Peki, saç neden dökülür ve nasıl önlem almak gerekir?

Saçlarımız günde ortalama 50 ila 100 tel arasında dökülür. Bu sayı normaldir. Dökülen saçlar yerine yenisi gelir. Saç dökülmesi sorunu, dökülen saçların yerine yenisinin gelememesi ile başlar.

Kadınlarda östrojen hormonu, menopoz dönemine girilmesi ile azalmaya başlar.Ayrıca hailelik döneminde kadının vücudu, ömrün en yüksek östrojen seviyesindedir. Gebeliğin bitiminden sonra, hormon eski seviyesine düşer. Bu iki durumda da, saçlar kötü yönde etkilenir. Bazen travmatik olaylarda, şiddetli psikolojik değişimler esasında da saç dökülmesi görünür. Saç dökülmesine sebep olan faktörler şunlardır:

Troit bezi sorunları
Mevsim değişiklikleri
Hormonal değişimler
Kalıtımsal
Stres
İlaçlar
Bazı ateşli hastalıklar
Yanlış uygulanan diyet programları
Kötü beslenme
Zehirlenme ve radyasyon
Kansızlık
Saça uygulanan kalitesiz boylar
Devamlı gerilerek saçı toplama
Sıkıntı, stres, endişe ve bozuk dişler

İçimizi rahatlatan konu, saçın köklerinin bizde olması. Doktorlara göre, ruh ve bedene iyi gelen her uygulama, saça da olumlu etki ediyor. Hayata olumlu bakan, pozitif düşünen, yaşamı zevkli geçirmeye çalışan herkesin, saçları ve cildi de bu durumdan faydalanarak, sağlık kazanıyor.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için bazı önerilerimiz var. Saçınızın yapısına uygun iki değişik şampuanı, dönüşümlü olarak kullanın. Baş derisinde kan dolaşımı arttıran Uzak Doğu kökenli (yeşil çay gibi) ürünleri tüketin.

Biberiye çoğunlukla mutfaklarımızda kullanılan bir bitkidir. Biberiyeyi çay gibi demledikten sonra, suyunu süzerek, her banyonun ardından saçınıza uygulayabilirsiniz.

Tıbbın ilerlemesi, bir çok saç dökülmesini önleyici ürünü de piyasaya soktu. Bu ürünleri kullanarak, iyi sonuç almanız mümkün.

Saç dökülmesi en az 3 aylık ciddi bir bakım gerektirir. Saç köklerinin beslenmesi, sizin beslenmenizle doğru orantılıdır. Bu yüzden saçlarınızda bakım uygularken, dengeli ve düzenli beslenmeye gayret edin. Özellikle çinko, kalsiyum ve B6, saçın canlanmasında büyük rol oynamaktadır.

Bebek şampuanlarını kendi saçlarınıza kullanmayın. Onarıcı ve besleyici özelliği olmadığı için, saçınıza bir fayda sağlamayacaktır.

Son olarak, tıp dünyası saç dökülmesinde cerrahi operasyonlar uygulayarak çok büyük başarı elde ediyor. Doğal yöntemlerle önüne geçemediyseniz, bu uygulamalardan yardım alabilirsiniz.