Sarımsak ve Saç

Sarımsak, tekrar eski popülerliğini kazanıyor ve tüm dünyada, hap, kapsül, sıvı ve katı olarak alınmaya başlandı.

Sarımsağın antioksidant özellikleri zararlı serbest radikalleri temizleyici nitelikte.

Saç dökülmesini önlemede sarımsak:

Sarımsak vücudumuz için olduğu kadar, saç derisi ve saç için de yararlı bir besindir.

Sarımsak, saç derisine doğru olan kan akışının canlanmasında faydalı olabilir. Zararlı maddelerin de temizlenmesine yardımcı olan besin, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına ve saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı niteliktedir.

Son zamanlarda çıkan sarımsaklı şampuanların da, saçın güçlenmesine katkı yaptığı, saçlarda kırılmayı ve saç dökülmesini önlediği/azalttığı söyleniyor.

Kuru saçlara ve kaşıntılı bir saç derisine sahipseniz de, sarımsak içeren saç ürünleri bu sorunlarınızın çözümünde size yardımcı olabilir.

Yalnız, sarımsağın bir ilaç, bir sihirli değnek olduğunu düşünüp, saçkıran veya başka hastalıkların tedavisi için bol bol tüketmeyiniz veya sarımsak tentürü hazırlayıp doktorunuza sormadan fazla fazla kullanmayınız.

Unutmayınız ki, sarımsak bir besindir ve dengeli bir şekilde, azar azar ve istikrarlı olarak kullanılmalıdır. Sarımsağı saç dökülmesini engellemek veya grip gibi hastalıkları yenmek için bol bol kullanırken, saç derimizde veya midemizde önemli sorunlara yol açarsak, sonuçta yine sağılığımızdan veya güzelliğimizden (yakışıklılığımızdan) taviz vermiş oluruz.

Sonuç olarak sarımsağın saç için sıklıkla kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sarımsağı kurtarıcı bir ilaç gibi görmek yerine, doktorumuzun bizim için uygun gördüğü tedavi yöntemlerini tercih etmeli, sarımsağı da sağlıklı ve çok faydalı bir besin olarak görüp zaman zaman tüketmeliyiz.