Sarımsak Sivilceye İyi Gelir mi?

Sarımsağın sivilce oluşumunu engellediği ya da var olan sivilceleri geçirdiği yönünde bilimsel bir araştırma sonucu bulunmamakla birlikte, sarımsak ve sarımsak yağı, pek çok toplumda tarih boyunca kullanılmış, doğal bir antibiyotik ve anti bakteriyeldir. Sivilce ve aknelerin, genel olarak gözeneklere hapsolan bakteri nedeniyle oluştuğu düşünüldüğünde sivilce oluşumunu azaltmak için sarımsak kullanılabilir. En basit yöntem olarak sarımsağı ezdikten sonra, sivilcelerin olduğu bölgeye sürüp kurumasını bekleyip ılık suyla durulayabilirsiniz.

Sarımsak ve Sivilce Oluşumu

Sivilce genellikle; cildin hormon dengesizliğine bağlı olarak aşırı yağ üretmesi, bu yağın cilt gözeneklerini tıkaması ve bakteri birikimi nedeniyle oluşmaktadır. Cildin bakteri birikimine verdiği tepkinin sonucunda da küçük sivilceler daha büyük aknelere dönüşebilir. Cildin sivilceye yatkın olması ve sivilcelere yeterli özenin gösterilmemesi enfeksiyona ve bu sivilcelerin yara izi bırakmasına yol açabilir.

Sarımsak işte bu noktada cildi bakterilerden arındırmak için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Sarımsağı cilt yüzeyinde kullanarak sivilcelere direk müdahale edebileceğiniz gibi yemeklerinizle birlikte tüketerek cildin enfeksiyonlara karşı daha korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Sarımsak Kullanımı

1. Yöntem: 2-3 diş sarımsağı ezdikten sonra 2 yemek kaşığı kadar suyla karıştırarak vücudunuzda sivilcelerin görüldüğü bölgeye masaj yaparak sürün. Sarımsaklı suyu sürmeden önce bölgeyi ılık suyla yıkamak gözenekleri açacağından sarımsağın cilde daha kolay nüfuz etmesini sağlayacaktır. Masaj sonrası 5 dakika bekleyip sivilceli bölgeyi ılık suyla iyice yıkayın.

2. Yöntem: 2-3 diş sarımsağı suyu çıkıncaya kadar iyice ezin ve 1 yemek kaşığı sirkeyle karıştırın. Bu karşımı pamukla sivilcelerin olduğu bölgeye sürün ve 5 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra sirkeli sarımsağı temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Sarımsağın cilde olan diğer faydalarını incelemek için sarımsağın cilde faydaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önlemler

Sarımsağın ağır kokusunu hepimiz biliyoruz. Eğer yüzünüzdeki sivilceler için sarımsak kullanacaksanız bunu evde kalacağınız, dışarı çıkmayacağınız saatlerde yapın. Sarımsağı cildinizden temizlerken bol suyla iyice durulayın. Terleme sorununuz varsa sarımsağın ter kokusunu keskinleştirebileceğini unutmayın.