Saça ara makas işlemi kalın telli, kabarık, gür, kıvırcık ve aşırı dalgalı saç kesimlerinde saçları daha ince ve şekilli göstermek için kullanılan saç kesimi tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıvırcık saça ara makas, dalgalı saça ara makas, gür saçlara ara makas, kabarık saçlara ara makas tekniği uygulanabileceği gibi kaküle ara makas tekniği de uygulanmaktadır.

Evde ara makas atılır mı? Kuaförlerin kullandığı özel ara makas temini ile evde saç yoğunluğunu azaltan ara makas tekniğini uygulayabilirsiniz. Saçlara ara makas attırma işlemini kuaförde yapılmasının daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacağını da belirtelim.

ra Makas Atılan Saç Ne Zaman Düzelir?
Ara makaslı saç modelleri 6 ay sonra normale dönecektir. Bu nedenle eğer saç kesim modeli belli olmayan ve zor şekil alan saçlara sahipseniz 6 ayda bir saça ara makas attırmanızı tavsiye ediyoruz.

Saça Ara Makas Nasıl Atılır?
Saçlara ara makas atmak mutlaka el becerisi ve deneyim gerektirir. Daha önce evde hiç saç kesimi yapmadıysanız ve hiç ara makas kullanmadıysanız, evde ara makas yaparak saçlarınızı riske atmayın.

Ara makas ne zaman atılır dediğinizi duyar gibiyim. Saç kesimi tamamen bittikten sonra istediğiniz model tam anlamıyla ortaya çıkmamış ise, belirlediğiniz saç kesim modeli doğrultusunda saç uçlarına ara makas veya kaküle ara makas ya da saç katı aralarına ara makas yaptırabilirsiniz.

Gelelim şimdi ara makas nasıl yapılır sorusunun cevabına;

Saçlarınızı ıslattıktan veya yoğun bir şekilde nemli hale getirdikten sonra saçları eşit tutamlara ayırın.
Daha sonra ara makası dikine doğru tutarak saçların arasındaki aşırı kabarıklığı ve yoğunluğu istediğiniz düzeye gelene kadar azaltın.
Ayırdığınız saç tutamlarının tamamına aynı işlemi uygulayarak her tarafa eşit olacak şekilde ara makas atın.
Kuaför gözetiminde bir kere saçınıza ara makas uygularsanız, evde rahatlıkla saça ara makas yapabilirsiniz. Zira ara makas işlemi saçların tamamını asla kesmez, sadece aralardaki saçları keser. Bu da kullandığınız ara makasının özelliğidir. saça ara makas yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçın her tarafının eşit derecede inceltmektir.

Ara Makas Saçların Neresine Atılır?
Ara makas atma tekniğinin en doğrusu saç uçlarına ara makas ve saç boyalarına ara makas şeklindedir.Saç diplerine ara makas yapmak, saçların uzarken kötü bir görüntü olmasına neden olacaktır. Bu nedenle saç uçlarına ara makas attırmanız en doğrusudur. Saç yapınız ve saç tipiniz ile birlikte saç kesiminize göre hangi ara makas tekniğini kullanacağınızı kuaförünüz ile saç kesimi öncesi mutlaka konuşun.

Ara Makas Saç Kesim Modelleri
Şekil almayan, söz dinlemeyen ve istediğiniz saç kesim modelini tam anlamıyla yansıtmayan saçlara sahipseniz ara makaslı saç kesim modelleri hakkında bilmeniz gereken şeyler olduğunu belirtmeliyiz.

Zira kısa saça ara makas, kabarık saça ara makas, gür saça ara makas ile kıvırcık saça ara makas tekniği farklılık göstermektedir.