Forum Düzeni
Sağlık Köşesi
Sağlık hakkında aklınıza gelebilecek her şeyin toplandığı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 13 Temmuz 2018
Mesajlar: 6.474
Konular: 3064
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 260 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 45 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Akrep
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 19
Asrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to behold

Standart Alzheimer Beyne Ne Yapıyor?

02 Aralık 2018
# 1
Dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kişide Alzheimer hastalığı mevcut. Bununla birlikte yaşlanan toplumda, hastalığın görüldüğü kişilerin sayısı hızla artmaya devam ediyor.


Alzheimer, beyindeki problemlerden kaynaklanır. Hücreler fonksiyonlarını kaybetmeye başlar ve sonunda ölür. Bu durum hafıza kaybına, düşünme yeteneğinde gerilemeye, hatta kişilik özelliklerinin değişimine sebep olabilir. Beyin hacmi önemli ölçüde azalır.
Hastalığın ana mekanizması beyin bölgeleri arasında elektriksel ve kimyasal sinyalleri ileten ve işleyen hücreler olan nöronlar arasındaki iletişimin bozulmasıdır. Bu durum beyindeki hücrelerin ölümüne sebep olur. Alzheimer’ın beyindeki amiloid ve tau proteinlerinin birikiminden kaynaklandığı düşünülüyor.

Alzheimer’ın teşhisini zorlaştıran bazı durumlar var. Bunlardan biri hastalığın erken safhalarında protein yapımının ölçülememesi. Aslında hasta yaşarken kesin olarak Alzheimer teşhisi konulamaz. Ancak öldüğünde beyinden alınan dokular analiz edilerek gerçekten Alzheimer olduğu tespit edilebilir.
Başka bir problemse amiloid plakların sağlıklı beyinlerde de bulunması. Bu da amiloid ve tau proteinlerinin hastalık hakkında tüm bilgiyi vermeyeceğini gösteriyor.

Yeni çalışmalar, kronik inflamasyonun da Alzheimer’da rol oynuyor olabileceğini gösteriyor. İnflamasyon, vücudun hastalıklara karşı savunma sistemidir. Beyaz kan hücrelerinin vücudu yabancı maddelerden koruyacak kimyasallar salgılamasıyla görülür. Fakat bu durum uzun süre gerçekleştiğinde hasarlara sebep olabilir.
Beyinde, dokulara hasar veren uzun süreli inflamasyon, mikrogliya hücrelerinin yapımından da kaynaklanabilir. Sağlıklı bir beyinde, bu hücreler atıkları ve toksinleri yıkar. Fakat Alzheimer’lı bir hastada mikroglia, tau yumaklarını ve amiloid plakları içeren bu birikintileri temizlemekte başarılı olamaz. Vücut bu durumda daha fazla mikrogliayı, atıkları ve toksinleri temizlemek için aktive eder. Bu da inflamasyona sebep olur. Uzun süreli veya kronik inflamasyon beyin hücrelerine zarar verir ve sonunda beyin hücrelerinin ölümüne sebep olur.

Bilim insanları TREM2 geninin bu problemin kaynağı olabileceğini düşünüyor. Normalde TREM2 geni, beyindeki amiloid plakları temizler ve inflamasyonla mücadele etmeye yardım eder. Fakat çalışmalar, TREM2 geni düzgün çalışmayan kişilerin beyninde nöronlar arasında beta amiloid birikimi olduğunu gösteriyor.

Bilimoloji

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Üyelik tarihi: 16 Ocak 2018
Mesajlar: 4.975
Konular: 215
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 244 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 48 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 818
Verilen Beğeni: 109
İlişki Durumu: Uzak durun yeter...
Burç: Akrep
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 19
Qasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to behold
Standart Cevap: Alzheimer Beyne Ne Yapıyor?
02 Aralık 2018
# 2
Aslında hasta yaşarken kesin olarak Alzheimer teşhisi konulamaz. Ancak öldüğünde beyinden alınan dokular analiz edilerek gerçekten Alzheimer olduğu tespit edilebilir.

Doğru bir bilgi olduğunu düşünmüyorum...

Alzhaimer kişi üzerindeki belirgi etkileri hayattayken belirlenerek teşhşs konması sağlanabilşiir.

Bilgi - İnanç - Eylem
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Arthur
Psikoloji
0
05 Ağustos 2018 00:24
Arthur
Sağlık Köşesi
0
27 Temmuz 2018 15:05
Renksiz
Sağlık Köşesi
0
23 Temmuz 2018 15:00
Renksiz
Sağlık Köşesi
2
23 Temmuz 2018 14:58
Tomris
Psikoloji
0
16 Ocak 2018 00:02Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.