Forum Düzeni
Sağlık Köşesi
Sağlık hakkında aklınıza gelebilecek her şeyin toplandığı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree2Beğeni(ler)
  • 1 Post By Asrevya
  • 1 Post By Qasem

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 13 Temmuz 2018
Mesajlar: 6.474
Konular: 3064
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 260 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 45 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Akrep
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 17
Asrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to behold

Standart Şeker ve Kanser Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

02 Aralık 2018
# 1
VIB (Yaşam fenleri ve araştırma enstitüsü), KU Leuven ve VUB tarafından yürütülen dokuz yıllık ortak araştırma, kanser araştırmasında kritik bir buluşa yol açtı. Bilim adamları, kanser hücrelerinin şekeri hızla yıkması ve tümör oluşumuna yol açmasıyla bilinen “Warburg Etkisi”nin nasıl oluduğuna açıklık getirdiler. Bu keşif, kanser ve şeker arasındaki hastalar için geniş kapsamlı etkileri olabilen uygun diyetlerdeki pozitif bağıntı için kanıt oluşturdu.

Proje, 2008’de Johan Thevelein (VIB-KU Leuven), Wim Versées (VIB-VUB) ve Veerle Janssens (KU LEuven) liderliğinde başladı. Projenin ana odağı Warburg etkisi, ya da tümörün laktat(laktik asit tuzu)taki şekeri, sağlıklı dokulara oranla daha yüksek miktara dönüştürmesinin gözlemlenmesiydi. Kanser hücrelerinin en belirgin özelliklerinden biri olan bu olgu, genel olarak beyin tümörünün belirlemek için kullanılmıştır. Ama şimdiye kadar, bu etkinin sadece kanserin bir semptomu ya da sebebi olup olmadığı net değildi.

Şeker, Kanser Hücrelerini Uyandırıyor
Kanser hücresi metabolizmasında yapılan daha önceki araştırma, metabolik özelliklerin haritalaması üzerine odaklıyken bu çalışma, kanserli hücrelerdeki tümör yapıcı kuvvet ve metabolik sapma arasındaki bağlantıya açıklık getirdi.
Prof. Johan Thevelein: “Çalışmamız, kanserli hücrelerin hiperaktif şeker tüketiminin, kanser gelişimi ve büyümesini devamlı uyarması şeklindeki kısır döngüye nasıl yol açtığını ortaya koydu. Şekerle kanser arasındaki bu bağlantının çok geniş kapsamlı sonuçları var.”

Maya: Avantajlı Bir Model Organizma
Maya hücreleri, araştırma için esastı. Çünkü bu hücreler, mutant formu kansere sebep olan ve tümör hücrelerinde yaygın olarak bulunan “Ras proteini hücresi” içerirler. Mayayı model organizma olarak kullanan araştırma ekibi, mayadaki Ras aktivitesi ve yüksek aktif şeker metabolizması arasındaki bağlantıyı inceledi.
Prof. Johan Thevelein( VIB-KU Leuven): “Mayadaki şeker tüketiminin, hem maya hem kanser hücrelerinin çoğalmasını uyaran Ras aktivitesinin ara maddesi olan “fruktoz 1-6-biyofsofat” ile bağlantılı olduğunu gözlemledik. Şu çarpıcıdır ki, bu mekanizma maya hücresinin insana uzun süreçli evrimi boyunca korunmuştur.”

“Maya kullanmanın temel avantajı, araştırmamız memeli hücrelerindeki ek düzenleyicilerden etkilenmedi. Böylece maya hücrelerinde hedef aldığımız işlemleri memeli hücresinde teyit ettik. Bununla birlikte buluşlar, Warburg etkisinin birincil sebebini tanımlamaya yeterli değil. Daha ilerideki araştırmaların, bu birincil sebebin maya hücrelerinde korunup korunmadığını keşfetmesi gerekiyor.”

Kaynak: Bioengineer
Ebru Ruveyda Üngör
Qasem bunu beğendin

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Üyelik tarihi: 16 Ocak 2018
Mesajlar: 4.975
Konular: 215
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 244 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 48 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 818
Verilen Beğeni: 109
İlişki Durumu: Uzak durun yeter...
Burç: Akrep
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 18
Qasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to behold
Standart Cevap: Şeker ve Kanser Arasında Nasıl Bir İlişki Var?
02 Aralık 2018
# 2
Aslında günümüzde kullandığınız bşr çok şey kanser hücrelerinin uayarılmasını sağlar, özüne indiğimizde hepsini yapımında glukoza baş vurulmuş olmalarından kaynaklanmaktadır...

Bilgi - İnanç - Eylem
Asrevya bunu beğendin
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Arthur
Psikoloji
0
01 Ağustos 2018 21:55
Renksiz
Sağlık Köşesi
1
25 Temmuz 2018 18:42
Tomris
Aşka Dair Her Şey
1
16 Ocak 2018 10:17
Arthur
Bunları Biliyor musunuz?
0
04 Aralık 2017 12:03Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.