Sarımsak, Alyum ailesine ait bir bitkidir. Soğan, arpacık soğanı ve pırasayla yakından akrabadır. Dezenfektan özelliklerinden dolayı, batık ayak tırnağının neden olduğu rahatsızlıkla mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Sarımsak dünya üzerinde birçok yerde yetişir ve güçlü kokusu ve lezzeti nedeniyle mutfakların popüler bir üyesidir. Tarih boyunca, bu gıda, şifalı özellikleri için kullanılmıştır.

Batık ayak tırnağının nedenleri ve belirtileri

Batık bir ayak tırnağı insanı oldukça rahatsız edebilir.
Ayak tırnak batması, tırnağın aşırı büyümesi veya ete baskı uygulaması nedeniyle, tırnağın bir ya da her iki tarafındaki et hassas ve iltihaplı hale geldiğinde ortaya çıkar.

Bu rahatsızlık genellikle çok küçük veya dar ayakkabılar giymekten kaynaklanır. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar, vücudun ağırlığını öne kaydırdıkları için, tırnakların, ayakkabının dar uç kısmında sıkışmasına neden olarak tırnak batmasına sebep verebilir.

Diğer durumlarda, ayak tırnaklarını düzgün kesmemek tırnak batmasına neden olabilir. Tırnaklarınızı oval değil düz şekilde kesmelisiniz. Aksi halde, yuvarlak köşelerin etrafında et büyüyebilir ve tırnak normal uzadığında ete nüfuz edebilir.

Batık ayak tırnaklarını kesmek için ipuçları

Tırnaklarınızı doğru şekilde kesmek tırnak batmasını önlenmenin ilk adımdır.
Aşağıda, batık bir ayak tırnağını nasıl kesmeniz gerektiğini adımlar halinde açıkladık. Batık kısmı kendiniz kesmeye çalışmayın, çünkü sorunu daha da kötüleştirebilirsiniz.

Ayak tırnağınızı yumuşatmak için ılık suya ayağınızı batırın.
Daha sonra tırnaklarınızın ucunu temiz ve keskin bir tırnak makasıyla eşit ve düz bir biçimde kesin.
Köşelerini oval kesmeyin ya da çok fazla kesmeyin. Ayrıca, sorun çözülene kadar daha geniş ve rahat ayakkabılar giymeye çalışın.
Aşağıda, sarımsağın batık ayak tırnaklarıyla mücadele etmenize yardımcı olabilecek özelliklerine odaklandık. Ayrıca bu maddeyi içeren bir reçete paylaştık.

Sarımsağın özellikleri

Sarımsak, batık ayak tırnakları konusunda dikkate değer bir doğal reçetedir.
Tarih boyunca, bu gıda şifa veren özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Sarımsak, allisin adı verilen ve ona faydalarını bağışlayan bir bileşik içerir. Bu, sarımsak doğrandığı, ezildiği ya da çiğnendiği zaman salınan sülfürik bileşiklerden bir tanesidir. Hatta, sarımsağın kendine özgü kokusu da bu bileşenden gelir.

Sarımsak doğal bir antiseptik ve şifa kaynağı olduğundan, batık tırnakları tedavi etmek ve neden oldukları rahatsızlığı hafifletmek için kullanılabilir.

Batık ayak tırnağı için sarımsak tedavileri
1. Sarımsak ve Vicks VapoRub tedavisi
Vicks VapoRub, etkilenen tırnaklardaki tahriş ve ağrıyı hafifleten mentollü bir merhemdir. Etkilerini artırmak için onu sarımsakla birleştirebilirsiniz.

Malzemeler
1 çorba kaşığı Vicks VapoRub (20 g)
1 diş sarımsak
1 bandaj

Hazırlık
Sarımsağı ezin ve kalın bir macun oluşturana kadar merhemle karıştırın.
Batık ayak tırnağının üzerine macunu sürün ve bölgeyi bir bandajla sarın.
Gece boyunca etki etmesi için bandajı sarılı bırakın ve beş gün üst üste bu işlemi tekrarlayın.
2. Doğal ev tedavisi

Sarımsak, antiseptik ve anti-enflamatuvar etkileri nedeniyle popüler bir bileşendir ve bu reçete kapsamında kendisinden faydalanabilirsiniz.
Malzemeler
4 bardak su (1 litre)
1 diş sarımsak
Pamuk

Hazırlık
Suyu kaynatın ve bir kaba aktarın.
Batık ayak tırnağınızı birkaç kez sıcak suyun içine dikkatlice batırın.
Temiz bir bezle ayağınızı kurulayın.
Daha sonra sarımsağı ezin. Pamuğu sarımsak macununda biraz ıslatın ve enfeksiyonu gidermesi için tırnağın altına yerleştirin.
Bu tedaviyi günde iki veya üç kez tekrarlamalısınız.
Diğer bilgiler
Diyabet, küçük çocuklar, sinir hasarı (genellikle bacaklarda veya ayaklarda), zayıf dolaşım veya tırnağın etrafında oluşan bir enfeksiyon durumunda bir doktora danışmanız çok önemlidir; sorunu evde tedavi etmeye çalışmayın.