Özel iğne vasıtasıyla, karın içerisinden sıvı almaya "parasentez" denmektedir. Parasentez uygulaması, karın içerisindeki sıvıdan misal alınmasıyla tanı amacıyla kullanılabileceği gibi, sıvıyı büyük oranda boşaltarak tedavi amacı ile da kullanılabilmektedir.

Parasentez Nasıl Yapılır?
Parasentez, genel olarak 15 ile otuz dakika arasında süren bir uygulamadır. Karın sıvısından misal alma işlemi daha kısa sürerken, sıvının bütünüyle boşaltılması halinde bu süre uzayabilir.

Hasta sırtüstü yatırılır ve uygulama sırasında mutlaka hareket etmemesi gerekmektedir.

Uygulamanın yapılacağı alan türlü maddelerle temizlenerek steril hale getirilir. Kimi hallerde bölgenin çevresini kapatmak için steril örtüler kullanılabilmektedir.

İğneden önce, kısma lokal anestezi uygulanmasına çoğu kez gerek duyulmaz.

İğnenin karın içine girmesiyle hasta hafif ağrı duyar.

Özel iğne ile karın duvarına girildikten sonra, biriken sıvıdan misal alınır yahut tedavi amacı ile sıvı boşaltılır. Daha sonrasında iğne çıkarılır ve gazlı bez ile birkaç dakika bası uygulaması yapılmaktadır.

Kanama ve sızıntı kontrolü yapıldıktan sonra, uygulama yapılmış olan bölüm gazlı bez ile kapatılıp flasterlenir.

Bazı uygulamalarda karın içi sıvısı elde edilemeyebilir. Böyle hallerde uygulama tekrarı gerekebilir. Çok fazla sıvı çıkarılması tansiyon ve baş dönmesi gibi şikayetlere neden olabilir.

Normal koşullarda; karın içi olarak bilinen, organların çevresini saran bir zar ile sınırlanan kısımda, az ölçüde sıvı bulunmaktadır. Türlü enfeksiyonlar, tümörler ve hastalıklar karın içinde asit adıyla anılan sıvının toplanmasına yol açabilir.