Kılcal damarlar nasıl tedavi edilir?

Günümüzde kılcal damar tedavisi lazer ve ışık cihazlarıyla başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Daha önceleri kullanılan buz ve elektrik cerrahisi kılcal damar tedavisinde başarılı olmamıştır.

Kılcal damar tedavisinde kullanılan lazerler hangileridir?
Long pulsed Nd:YAG lazer 1064 nm
Pulsed dye lazer 595 nm-585 nm
KTP lazer 532nm
IPL

Kılcal damarlar kimlerde görülür?

Yüzdeki kılcal damar şikayeti çok yaygındır ve toplumda yaklaşık %15 oranında görülür. Çocuklarda bile %2 oranında kılcal damar şikayeti bulunmaktadır. Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar. Yüz bölgesinde, kılcal damar şikayetleri 0,1-1 mm çaplı ince damarların artışı şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen de cilt beni görünümünde kılcal damar genişlemesi olarak görülebilir.

Kılcal damarlar neden ortaya çıkar?

Yüz bölgesinde görülen kılcal damar şikayetleri, en çok hassas cilt yapısına, güneş ışınlarının hasarına, rozase hastalığına, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı olabilir. Burun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damarlarda artış olabilir.

Kılcal damarlar neden tedavi edilmelidir?

Yüzdeki kılcal damarların tedavisi yapılmazsa kılcal damar genişlemeleri kendiliğinden geçmez. Yüzdeki kılcal damar genişlemeleri ciltte hassasiyet, yüzdeki kırmızı lekeler, yüz kırmızılığı sebebidir. En başarılı tedaviler lazer ve ışık tedavileridir.