Ford Madox Brown (d. 16 Nisan 1821, Calais, Fransa - o. 6 Ekim 1893, Londra), İngiliz ressam. Kurucu "Ön-Raffaelocu Kardeşler"den biri olmamakla beraber Ön-Raffaeloculuk akımının öncülerinden olan Dante Gabriel Rossetti'nin usta öğretmeni olduğu için bu ekolün kuruluşundan itibaren önemli bir üyesi olduğu kabul edilir.

Yaşam ve sanatı
Ford Madox Brown bir İngiliz babası gemi muhasebecisi olduğu için Calais, Fransa'da doğdu. Güzel sanatlar eğitimine 1840de Paris'te başladı ve Delacroix ve Delaroche eserlerinden etkilendi. Daha sonra Brugge, Gent şehirlerinde ressam atelyelerinde ve Anvers şehrinde akademiye devam ederek eğitimi tamamladı. Bu arada Flaman primitif ressamlerin eserlerinden ve Baron Wappers'ın atelyesinde "gotik tipi" resimlerden büyük etki gördü.

1843de Maddox Brown yeniden yapılmış Parmento binası olan "Westminster Sarayı"'nın resimlendirilmesi için açılan yarışmaya katıldı. Bu yarışma için Orta Çağ gotik resminden etkilenen "The body of Harold brought before William the Conqueror (Sakson Kralı Harold'un Cesedinin Fatih Giyom Önüne Getirilmesi)" adlı tarihsel konulu bir tablo hazırladı. Ama bu yarışmayı kazanamadı. Fakat genç ressam Dante Gabriel Rossetti bu eserden çok etkilenmişti. Maddox Brown yanında asistan olarak çalışmaya başladı.

Maddox Brown 1845de 8 ay İtalya'da Roma'da kaldı ve burada Alman Romantik akımından "Johann Friedrich Överbeck" ve "Peter von Cornelius," adlı ressamların kurmuş olduları "Nasıralı Sanat Ekolü (Nazarenische Kunst)" adlı tarihsel resim ekolü ile karşılaştı. Buradayken Maddox Brown "The Seeds and Fruits of English Poetry (İngiliz Şiirinin Tohumları ve Meyvaları)" adlı bir eskiz tamamlayarak bu ekolün kendi sanatı üzerinde etkilerinin prensiplerini (yani Gotik şekilde çerçevelenmeyi, simetri ve asgari şekilde modellemeyi) açıkça ortaya çıkardı. İngiltere'ye döndüğünde bu eski Orta Çağ gotik resim sanatına olan büyük ilgisini hazırladı "James Bamford and Our Lady of Satürday Night (James Bamford ve Cumartesi Akşamı Kutsal Anne)" adlı tablosunda da gösterdi.

1846da Londra'ya döndüğünde kendine asistanlık yapmış olan Dante Gabriel Rossetti ve Kraliyet Akademisi öğrencileri olan William Holman Hunt ve John Everett Millais'in "Ön-Raffaelocu Kardeşler" adı ile bir güzel sanatlar akımı kurmakla meşgul olduklarını gördü. Maddox Brown bu "kardeşlik" üyelerini toplantılarına ve çalışmalarına şahsen katılmayı tercih etti. Fakat Londra'da içine girdiği sanatçılara camiası bu akıma katılanları kapsamaktaydı ve bunların başınad buluna Dante Gabriel Rossetti hem bir zaman asitanı hem de bir arkadaşı idi. Ayrıca bu akıma katılan birçok sanatçı Maddox Brown'un tarihsel gotik çalışmalarını kendilerine örnek olarak kabul etmişlerdi ve hazırladıkları eserlerde işlenen konular Madox Brown'un düşünce ve inançlarına uymaktaydı.

Maddox Brown'ın "Emek" adlı tablosunun çok popüler olması nedeniyle 1878'de yeni yapılan Manchester belediye binasının Büyük Salonu'nun dekore edilmesi için Manchester Şehir Yerel İdaresi Maddox Brown'a 6 tane duvar resmi yapma siparişi verdi. Diğer 6 tablo siparişi Manchester'li ressam "Frank Shileds"'e verildi ise de bu ressam bu tabloları yapmadı ve böylece Maddox Brown 12 tane tablo hazırladı. Maddox Brown bu tablolarai hazırlamaya 1879'da başladı ve ancak 1879'da (hemen ölmeden) bitirebildi. Maddox Brown bu tabloları hazırlarken ailesi ile evini Manchester'e nakletmiştir.

Bu tabloların isimleri şunlardır.
 • The Romans Building a Fort at Mancenion (Mancenion'da Romalıların Bir Kale İnşa Etmeleri)
 • The Baptışm of Edwin (Edwin'in Vaftiz Edilmesi)
 • The Expulsion of the Danes from Manchester (Danimarkalı vikinglerin Machester'den Atılmaları
 • The Establishment of the Flemish Weavers (Felemenkli Dokumacıların Yerleşmeleri)
 • The Trial of Wycliffe (Wycliffe'in Yargılanması)
 • The Proclamation Regarding Weights and Measures (Tartı ve Ölçü Aletlerine Dair Bildirge)
 • Crabtree Observing the Transit of Venüs (Crabtree'nin Venüs Gezegenin Geçişini Gözümlemesi)
 • Chetham's Life Dream (Chetham Hayat Değiştiren Düşü)
 • Bradshaw's Defence of Manchester (Bradshaw'nun Manchester'i Askeri Savunması)
 • John Kay, Inventör of the Fly Shuttle (John Kay, Uçan Mekik İcatedicisi)
 • The Opening of the Bridgewater Canal (Bridgewater Kanalı'nın Açılışı)
 • Dalton collecting Marsh-Fire Gas (Dalton'un Bataklık-Metan-Gazi Toplaması)
Maddox Brown 6 Ekim 1893de 72 yaşındayken Londra'da öldü.
Torunu Ford Madox Ford önemli bir İngiliz romancısidir ve ressamın biyografisini yazmıştır.