1. Cildinizi nemlendirin


Sakallarını uzatmaya karar veren erkeklerin yaptığı en büyük hatalardan biri, sakalın altındaki cildin unutulması ya da ihmal edilmesidir. Cildinizin sakalla kaplı olması, korunduğu ya da bakıma ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Eğer cilt bakımınızı ihmal ederseniz sakalın altındaki deride tahriş, pullanma ve kaşıntı meydana gelebilir. Bu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak için cildinizi ve sakalınızı düzenli olarak temizlemeyi ve nemlendirmeyi unutmamalısınız.

2. Sakal bakım ürünleri kullanın

Birçok erkek, saç ve cilt bakımı için kullanılan ürünlerin sakal bakımı için de yeterli olduğunu düşünür. Ancak bu düşünce oldukça yanlış. Sakalların kıl yapısı, saç ve vücut kıllarından çok daha farklıdır. Bu nedenle sakallarınız için özel bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Birçok kozmetik mağazasında bulabileceğiniz sakal bakım ürünlerinin dışında argan yağı, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz. Bu sayede hem sakallarınızın altındaki cildi korursunuz hem de sakallarınızın çok daha sağlıklı ve düzgün uzamasını sağlarsınız.

3. Sakalınızı düzenli olarak yıkayın

Yine birçok erkek, sakallarını özel olarak yıkaması gerektiğini fark etmeyebilir. Sakalınızın yalnızca duş esnasında yıkanması, sakal temizliği için yeterli değildir. Aynı şekilde sakallarınızı sık sık yıkamak da cildinizin kurumasına ve sakalınızın sertleşmesine neden olur. Etkili bir sakal bakımı için ideal olan sakallarınızı iki günde bir, ılık su ve özel sakal şampuanıyla yıkamaktır.

4. Sakalınızı düzenli olarak tarayın

Temiz ve düzgün bir görüntü için sakalınızı düzenli olarak taramanız gerektiğini unutmayın. Taramak, hem sakallarınızın hava almasını sağlar hem de yarattığı masaj etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır; bu sayede sakallarınız çok daha sağlıklı uzar. Ayrıca kıl köklerini tarayarak eğitmek, belli bir yönde uzamasını sağlayacağından sakalınıza şekil vermenizi de kolaylaştıracaktır.

5. Sakalınızı düzenli olarak şekillendirin

Eğer sakal bırakmaya yeni başladıysanız sakalınız tamamen uzayıncaya dek, yani yaklaşık 6 hafta boyunca sakalınıza şekil vermeye çalışmayın. Sonraki aşamalardaysa sakalınıza düzenli olarak şekil vermeniz şart! Sakalınızın sağlıklı bir şekilde uzaması ve düzgün bir görünüme sahip olması için belli aralıklarla sakalınızı düzelttirmeyi unutmayın. Eğer bu işlemi kendiniz yapacaksanız, sakal şekillendirme makinesi ya da makas kullanabilirsiniz.