Bebeklerde Zeka Gelişimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinin, çocuğunun zeki olmasını kim istemez ki? En çok merak ettiğimiz şey de yine dünyaya getirdiğimiz çocuğun ne kadar zeki olduğu değil mi? Peki bebeklerde zeka gelişimi nedir, zeka gelişimini etkileyen faktörler nelerdir, zeka genetik mi yoksa sonradan kazanılan bir şey midir? ezberimde.com bu konuda yapılmış araştırmalardan derlediği bilgileri sizinle paylaşıyor. Uzmanlara göre bebeklerde zeka gelişimi 0-3 yaş arasında değişik aşamalar gösteriyor.Mesela bebeklerin 6 aylık iken dil alanları hızlıca gelişiyor. Dil alanlarının gelişmesine ise işitsel ve görsel alanların etkisi çok büyük. Her ne kadar bebeklik döneminde yavrularınızla büyük bir insanla konuşur gibi konuşmanız önerilse de bu doğru değildir. Bebeklik döneminde çocukla, mesela “bıcı bıcı, annesinin kuzusu” gibi konuşmak onun görsel ve işitsel alanının gelişmesi, dolayısıyla lisan alanlarının çok hızlı gelişmesine neden olur, çocuğa ödül gibi olur. Çocuk lisanı daha çabuk öğrenmeye başlar. 6. ay döneminde bebeklerde görsel ve işitsel alanlar merkezde olmakla birlikte hücreleri de tam manasıyla yerlerine oturmamıştır. Yani hücreler kayma durumunda, göç halindedir. Siz bu aylarda bebeğinize televizyon izletirseniz o göçü engelleyebilirsiniz.


Sevginiz zekasını geliştirir

0-3 yaş arasında bebeğinize özellikle sıcacık sevginizi verin. Bu sevgi onun beynini açıp, zekasını geliştirecektir. Eskiden beri zekanın genetik mi yoksa sonradan kazanılan bir şey mi olduğu tartışılır. Pek çok zeka tipi var. Duygusal zeka, sosyal zeka gibi. Zeka hem doğuştan kazanılan ve hem de sonradan gelişen bir şeydir ve her ikisinin bir araya gelmesinden oluşuyor. Bebeklerin davranışları ve zeka gelişimleri konusunda son dönemlerde yapılan çalışmalar pek çok şeyi ortaya çıkarmıştır. Farklı algı ile farklı yeteneğin bir araya gelmiş hali zekadır. Uyarı, bebeklerin zeka gelişimi için çok ama çok önemlidir. Zeka gelişimi esasında nöron adı verilen sinir hücrelerinin uçlarındaki sinapsların (sinir hücreleri arasındaki geçiş noktaları) hızla artışıyla olan bir şeydir. Gelişimi uyarılan, ilgi gören bebeklerde sinaps artışı çok da hızlı oluyor. Uyarılmayan bebeklerde ve çocuklarda sinaps artışının yavaşladığı hatta durduğu anlaşılıyor. Uyarımının zeka gelişimini ne kadar etkilediği tıbbi olarak ortaya çıkıyor.

Bebeğin zekasını geliştirme yolları
Bebeğin zeka gelişimini etkileyen pek çok faktör var dedik. Ama ailelerin, özellikle de annenin etkisi olağanüstü boyutta. Henüz hamilelik başlamadan annenin bebeğinin zekasını olumlu ya da olumsuz etkilediğini biliyor musunuz? Gebelik döneminde sağlıklı beslenen, kendi sağlığına dikkat eden anne, doğum sonrası da eşiyle ve diğer aile fertleriyle birlikte bebeğin zeka gelişimine olumlu katkıda bulunabilir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra bulunduğu, yaşamını sürdürmeye başladığı ortam da zeka gelişimini ve genel gelişimini derinden etkiliyor. Örneğin bulunduğu ortamdaki sevgi, onun ihtiyaçlarının düzgün karşılanması ve en önemlisi de uyku düzeni zeka gelişimini çok etkiliyor. Uyarımın zeka gelişiminde çok önemli olduğunu unutmayın.

Bebek uykusu yani rem uykusu zeka gelişiminin inanılmaz hızlı olduğu bir uykudur. Beyin gelişiminin uyku sırasında hızlıca sürdüğünü unutmayarak bebeğinize konforlu bir uyku düzeni sağlayın. Diğer yandan anne ve babanın uyarımı bebeğin zeka gelişimini yakından ilgilendiriyor. En iyi uyarım yöntemi ise aile fertlerinin bebeğe gösterecekleri sevgi. Bebeğiniz kaç aylık olursa olsun onun gözlerinin içine bakarak konuşun. Anne ve babaların sesi, bebeğin beyni için en etkili uyarımdır. Zaten bebek henüz doğmadan önce bu sesleri tanıyordur. Ninniler de bebeğin zeka gelişimini ciddi biçimde olumlu etkiliyor. Elbette ki bebeğinizin zeka gelişimini tamamen kontrol etmek olası değil. Ama kontrol edebileceğimiz durumlar var. Hamilelik öncesi, hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında bunlara dikkat edersek, zeka gelişiminin olumlu ilerlemesine ciddi katkı sağlarız.