Forum Düzeni
Tatil Rehberi
Tatil rehberine ihtiyaç duyduğunuz zaman göz atabileceğiniz bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 13 Temmuz 2018
Mesajlar: 6.474
Konular: 3064
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 260 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 45 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Akrep
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 17
Asrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to behold

Standart Dünyadan Sıra Dışı Merdivenler

23 Aralık 2018
# 1
Potemkin Merdivenleri - Odessa, Ukrayna Meşhur Potempkin Zırhlısı filminin can alıcı sahnesine ev sahipliği yapmış bu merdivenler 192 basamaklı ve basamaklarının enleri farklı uzunluklarda yapıldığından bir perspektif hilesiyle uzaktakiler küçülmüyor ve tümü eşitmiş gibi görünüyor. Ayrıca merdivenler bir optik ilüzyon yaratacak şekilde inşa edilmiş. Yukarıdan bakıldığından basamaklar, aşağıdan bakıldığında ise düz satıhlar görünmüyor.


16. Caddde Mozaik Merdivenleri - San Francisco, ABD Rio de Janeiro'daki Selaron Merdivenleri'nden esinlenerek, 300 gönüllünün yardımıyla, iki buçuk sene süren bir proje kapsamında, 2015 yılında kullanıma açılan bu merdivenler, 163 basamaklı olup tamamı 75.000 parça mozaikten inşa edilmiş.


Selaron Merdivenleri - Rio de Janeiro, Brezilya Toplam 215 basamaktan oluşan bu merdivenler, Jorge Selaron isimli bir seramik sanatçısı tarafından, dünyanın 60 farklı ülkesinden topladığı 2000'den fazla seramikle kaplanmıştır. 1990 yılında başlayan ve Selaron'un 2013'teki ölümüne kadar devam ettirdiği, başlarda çevredekilerin ona deli gözüyle baktığı, kendisinde artık bir obsesyon haline gelmiş bu projeyi sanatçı, bitmeyen bir iş olarak gördüğünü söylemişti.


Traversinertobel Köprü Merdiveni - İsviçre Viamala Vadisi üzerinde aslında bir köprü olan bu yapı 56 metre uzunluğunda olup, iki ucu arasındaki 22 metrelik eğim farkı yüzünden bir merdiven olarak tasarlandı.


Santorini Merdivenleri - Yunanistan Bir dağ yamacına kurulu Santorini'ye ulaşmak için 1715 yılında inşa edilen ve dünyanın en meşhur merdivenlerinden biri haline gelmiş olan Santorini Merdivenleri 657 basamaklı.


Montagne de Bueren Merdiveni - Liege, Belçika The Huffington Post tarafından dünyanın en ekstrem merdivenleri listesinden 1. olarak gösterilen bu yapı 374 basamaklı.


Pailon del Diablo Şelalesi Merdiveni - Banos, Ekvator Dünyanın en meşhur merdivenlerinden biri. Hemen yanında akan coşkun şelalenin adı da dilimizde Şeytan Kazanı anlamına gelmektedir. Son derece tehlikeli ve kaygan basamaklarından inip yaklaşıp 10 metre yükseklikten aşağıda akan akarsuyu ve hemen yandaki şelaleyi izlemek mümkün.


Moses Köprüsü Merdivenleri - Halsteren, Hollanda Bir su hattı üzerine inşa edilen bu geçit merdivenler Fort de Roovere kalesine erişmek için kullanılıyor. Suyu yaran bu köprünün ismi Musa Peygamber'den esinlenilmiş.


Sigiriya Lion’s Rock Merdivenleri - Sri Lanka Aslan Kayası adı verilen, dev bir kaya üzerindeki bu kaleye tırmanmak için 1200 basamak çıkmayı göze almanız gerekiyor.


Haiku Merdivenleri - Oahu, Hawaii 850 metrelik bir dağa tırmanmak için çıkılması gereken 3922 basamak ve sonunda sizi bekleyen muhteşem bir manzara. 1942 yılında bir uydunun montajını kolaylaştırmak için yapılan bu merdivenlerin orijinali ahşap olup 50'li yıllarda modernize edildi.. 1987 yılından sonra halkın kullanımına kapatılan merdivenleri kaçak olarak tırmananlar ise oldukça bol.


El Penol Kayası Merdivenleri - Antioquia, Kolombiya 385 metre yüksekliğinde ve tahminen 66 milyon ton ağırlığındaki bu muhteşem monolitin tepesine çıkmak için 650 basamak tırmanmak zorundasınız.To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Üyelik tarihi: 13 Temmuz 2018
Mesajlar: 6.474
Konular: 3064
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 260 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 45 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Akrep
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 17
Asrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to beholdAsrevya is a splendid one to behold
Standart Cevap: Dünyadan Sıra Dışı Merdivenler
23 Aralık 2018
# 2
Hyakudanen Garden Merdivenleri, Awaji Adası, Japonya 100 farklı bölümden oluşan bu muhteşem park-bahçenin merdivenleri de en az kendisi kadar ünlü.


Bom Jesus do Monte Kilisesi Merdivenleri - Braga, Portekiz Bu anıtsal ve oldukça heybetli merdivenler barok tarzda inşa edilmiş olup 116 metrelik bir tırmanışa yardımcı oluyor.


Chand Baori Merdivenleri - Rajasthan, Hindistan Rajasthan'ın su sıkıntısı çözmek için 9. yüzyılda inşa edilmiş olan bu dünyanın en eski ve derin basamaklı su kuyusunda pek çok merdiven ve toplam 3500 basamak bulunuyor.


Rue Foyatier Merdivenleri - Paris, Fransa Adını heykeltraş Denis Foyatier'den almış olan Paris'İn bu en ünlü sokağının merdivenleri de oldukça meşhur ve turistlerin daimi ilgi odağı durumunda.


Bahá'í Gardens Merdivenleri - Haifa, İsrail Dünyanın en güzel parklarından biri olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne de alınan Baha'i Gardens'da 19 taraça ve 1700 basamaklı bir merdiven bulunuyor.


Schlossberg Merdivenleri - Graz, Avusturya Tüm şehri gören bir saat kulesine çıkan bu muhteşem merdivenler 260 basamağa sahip.


Taihang Dağı Spiral Merdiveni - Linzhou, China 91,5 metre yüksekliğindeki 300 basamaklı bu merdiven ile dağın tepesine çıkmak için 60 yaşın altında olmanız ve herhangi bir kalp ya da akciğer rahatsızlığınızın bulunmadığını beyan etmeniz gerekli.


Tianmen Dağı Merdivenleri - Hunan, Çin Tianmen Dağı'ndaki 131,5 metre yüksekliğindeki doğal deliğin olduğu bölüme tırmanmak için aşmanız gereken bu merdivenler görüntüsüyle her şeyi anlatıyor zaten.


Lysefjord Merdivenleri - Ryfylke, Norveç Bu fiyorda tırmanıp harikulade manzarayı seyretmek için yürüyerek tımanmayı seçerseniz tam olarak 4444 adet basamak çıkmak zorundasınız.


Kamondo Merdivenleri - İstanbul, Türkiye 1850'li yıllarda art nouveau tarzında inşa edilmiş olan bu merdivenler Bankalar Caddesi ile Banker Sokak'ı birleştirir. Merdivenler, o dönemde bölgenin en önemli banker ailelerinden biri olan Kamondo Ailesi'nden Abraham Salomon Kamondo adına yaptırıldı.


Ensonhaber

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.

Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Asrevya
Bilim ve Teknoloji Haberleri
3
03 Aralık 2018 21:33
Asrevya
Tatil Rehberi
0
02 Aralık 2018 00:27
Gamer Queen
Ev ve Dekorasyon
0
07 Ocak 2018 20:29Sağlıklı Yaşam Rehberi - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.