Romantizmin, aşkın, umudun simgesi olan gül, güzelliğin de en büyük yardımcılarından biridir. Gül, kusursuzluğun ve ihtirasın sembolüdür.
Güzelliğe olan katkısındaki güç ise tartışılmaz.


Bir efsaneye göre gül, Afrodit’in çiçeğidir. Çiçeklerin arasında onu ilk fark edenin Afrodit olduğu ve gördüğünde güzelliği karşısında büyülendiği anlatılır. Afrodit çiçeği kopartırken dikeni eline batmış, çıkan kandan gülün rengi kırmızıya dönmüştür.

Tam o anda Afrodit, Aşk Tanrısı ile karşılaşmış ve çiçekten etkilenen Aşk Tanrı’sı, çiçeği öperek ona sonsuz aşkın sonsuz aşkın sembolü olan bir koku hediye etmiştir. Efsanelerden günümüze kadar olan sürede, gül değerini hiç kaybetmemiştir. Kozmetik sektörüne ilham kaynağı olan gül, güzelliğin en büyük eseridir.

Son yıllarda doğal olana yönelmek büyük rağbet görmeye başladı. Gülsuyu da bunlardan birisidir. Kleopatra’nın bile gözdesi olan gül, kozmetik alanında pek çok işleve sahip. Gülsuyu ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Üstelik hassas ciltlerin bile rahatlıkla kullanabileceği gülsuyu, hem kızarıklıkları yok ediyor, hem cildin nem yapısını düzene sokuyor.

Maske ve ampul şeklinde bulabileceğiniz yabangülü yağı, özellikle kuru ciltlerde muhteşem sonuçlar çıkarıyor. Yoğun bir bakım uygulayarak, hücre yenilenmesini hızlandırıyor ve kuruluktan kaynaklanan küçük kırışıklıkları düzeltiyor.

Gözaltınızda şişlikler ve morluklar varsa, gül özleri içeren göz jelleri ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Gözleriniz tahriş olmuş ve sulanıyorsa, gözkapaklarınızın üzerine, gülsuyu dökülmüş pamuklar koyun. Bir anda rahatladığını hissedeceksiniz.

Gül kokusu, en iyi aromaterapilerden birisidir. Sıkıntı ve stresi yok eder, ağrılara iyi gelir. Hafif afrodizyak etkisi yaratır. İnsanın teninin ısısıyla birleşince, hafiflik yaratır.

Bu yüzden parfümlerde kullanılır. Gül yağını vücudunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Teninizin kuruyan bölgeleri yumuşar, canlanır ve hücre yenilenmesi oluşur. Pek çok yaşlanma geciktirici kremin içinde bulunan bu yağ, saf olarak da satılır. Birkaç damlasını banyo suyunuza katarak, cildinizi zararlı dış etkilerden korumuş olursunuz. Ayrıca saçlarınızda da bu yağı kullanarak daha parlak ve canlı görünüşe sahip olabilirsiniz