Sivilceleriniz için evde lavanta ile hazırlayacağınız doğal kür tariflerini pratik bir biçimde kullanabilirsiniz.

Tarif 2
Malzemeler
1,5 yemek kaşığı lavanta,

yarım litre su,

1,5 yemek kaşığı aslanpençesi,

Hazırlanışı ve uygulama
1 tutam lavantayı 1,5 su bardağı kaynar su içine atın ve takriben on dakika az ateşte demlenmeye bırakın. Demleme işleminin ardından ateşin altını açın ve yüzünüzü 1-2 dakika kadar kaynayan tencereden çıkan su buharına tutun. Buharın etrafa dağılmasını önlemek ve direkt cildinize gelmesini sağlamak için başınızın üstüne bir havlu atarak yanlarda çıkan buharı da tencereye eğildiğiniz anda bir nebze engellemiş olursunuz. Ama toptan kapatmayın. Aksi takdirde sıcak buhar cildinize zarar verecektir. Bu işlem sonrası ateşin altını kapatınız ve derhal süzerek sonrasında soğumaya bırakınız. Ilınan lavanta suyundan 1 su bardağı ılık olarak içiniz.

Hazırlanışı ve uygulama
Her iki lavanta kürünü de 15 bütün gün her akşam uygulayınız. Akşam yemeğinden iki saat sonra hazırlayıp içmek en uygunu olabilecektir. Fakat dikkat göstermeniz gerekli olan karışımı her gün taze hazırlamak. Fazla yapıp dolapta bekletmek yanlıştır. İçine şeker vb ilaveler yapmadan tüketiniz. Aksi durumda çayın özelliği ortadan kalacaktır. 15 gün sonuç kısmında hafta içinde birkaç gün yapmaya devam etmeliyiz. Cildimiz istediğimiz gibi olduğunda, yani doğal güzelliğine kavuşup sivilceler kalmadığında kürü bırakabiliriz. Bir iki gün yapıp ara verirsek faydasını göremeyiz. Belirtilmiş süreler zarfında doğru şekilde uygulamak gerekir.


Bir tencereye yarım litre su koyduktan sonra kaynatınız. Kaynamış olan su içine aslanpençesi ve lavantayı ilave ederek düşük sıcaklıkta beş dakika kadar demlemeye bırakınız. 5 dk sonuç kısmında altını kapatınız ve başınıza bir havlu örterek yüzünüzü tenceredeki suyun buharına 1-2 dakika tutunuz. Sonra süzerek ılımaya bırakınız. Ilınınca 1 su bardağı bu kürden doldurarak içiniz.

Tarif 1
Malzemeler
Su,

1 tutam (takriben 5 gr) lavanta,