Haziran ve ağustos ayları arasında kavurucu güneşin de etkisiyle tenimiz koyulaşır. Bilinçli yahut bilinçsiz olarak tenimizde oluşan bu fiziki değişim sıcak günlerde tamamımızın seçimi olsa da kış aylarıyla beraber yerini beyaz ve parlak bir cilde kavuşma isteği alır. Koyulaşmış tenin açılmasında en bilinen ve bilinen yöntemlerinden biri kese ve peeling uygulamalarıdır. Peeling cildi yumuşatarak ölü derinin atılmasına yardım eder ve teni olduğundan daha beyaz ve ışıltılı yapar.

Cilt rengini açacak ve parlak görünüm sağlayacak peelingi evinizdeki malzemelerle kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Peeling tarifi
10 tüm gün yapılacak bu yöntemler cildin bronz görüntüsünden kurtulup açılmasına yardım eder. Ek olarak bolca su içerek de böyle zamanlarda cildin nem dengesi korunabilir, dinç ve parlak bir tene kolay bir şekilde sahip olunabilir.

Diğer bir doğal cilt beyazlatma yöntemi ise yeşil limon, zerdeçal ve bal kullanarak yapılmış olan peelingdir. Bu üç malzeme eşit olarak karıştırılarak elde edilen karışım istenen bölüme masaj yaparak sürülür. onbeş dakika bekletilince ılık bir duş alınır.

Salatalık dilimleri de cilt beyazlatmada sıkça kullanılan yöntemlerdendir. Yatmadan önce cilde sürülecek salatalık suyu gece boyunca cildin rengini açmaya yardım eden olabilecektir. Ertesi gün cilt soğuk su ile yıkanır. Benzer biçimde beyaz turp ve yoğurt sürmek de cildin rengini açacak pigmentler içerdiğinden gayet yararlı formüllerden biridir.


1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 - 3 yemek kaşığı toz şeker ve 1 - 2 damla limon karıştırılarak hafif dairesel hareketler ile beyazlaması istenen bölüme uygulanmaktadır. Daha sonrasında cilt ılık su ile ve en son soğuk su ile yıkanarak cildin nem dengesi ayarlanır ve daha dinç görünüm elde edilir. Diğer yöntem olan kese ise sıcak duşta, hamamda yahut saunada buhardan yararlanarak cildin ölü hücre ve kirden arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Yeterli buharın sonrasında cildin istenen kısmı hafifçe keselenir. Şurada dikkatli olunması gerekli olan konu cildi tahriş etmemektir. Keseden sonra cilt ılık ve soğuk su ile durulandıktan sonra krem sürerek cildin kaybettiği nemi geri kazanması sağlanmaktadır.