Kadınların yaşantısında, güzellik ve kozmetik ürünlerinin önemi çok büyüktür. Kozmetik ürünlerinin çeşitliliği ve kullanım amaçları değerlendirildiğinde, onlarca farklı kozmetik ürünü ile karşılaşılmaktadır.

Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, kadınların son yıllardaki tercihlerinin başında gelen BB ve CC kremlerden bahsetmek mümkün. Bu kremler, birkaç makyaj malzemesinin sağladığı katkıyı ve faydayı tek ürünle sağlama avantajı sunmaktalar. Her geçen gün isimleri daha fazla duyulan ve daha çok kadının ilgi gösterdiği BB krem ve CC krem nedir? Aralarındaki ayırıcı farklar nelerdir?

BB Krem Nedir?

BB krem, orijinal adı; “blemish balm” veya beauty balm” olan yani Türkçe anlamlarıyla “leke kremi” veya “güzellik kremi” olarak ifade edilen çok işlevli bir krem türüdür.

CC Krem Nedir?

CC krem ise, orijinal adı; “colour correcting” veya “complexion correcting” olarak geçen, Türkçe olarak ise “renk eşitsizliklerini giderici” veya “cilt dengeleyici” olarak karşılık bulan çok işleve sahip diğer bir krem türüdür.

BB Krem ve CC Krem Arasındaki Farklar Nedir?

Her kadın, cildinin ve vücudunun bakımlı, pürüzsüz olmasını ve güzel görünmesini ister. Ancak, her cilt kusuru için farklı birçok makyaj malzemesi kullanmak hem zaman açısından hem de maddi açıdan zorlayıcı olabilmektedir. Artık, bir cilt kusuru için; hem kapatıcı krem, hem güneş koruma faktörlü krem, hem besleyici krem, hem ışıltı veren krem gibi farklı birçok ürün yerine tüm bu işlevleri sağlayan tek bir krem, ihtiyacı karşılar durumdadır.

Tek bir BB veya CC kremle bu faydaları sağlamak mümkün olabilmektedir. Bu iki kremin arasındaki farkları değerlendirmek gerekirse aşağıdaki hususlardan bahsedilebilir;

BB Krem Özellikleri;

– BB krem, renk tonunu düzenleyen bir kapatıcı niteliğindedir. Fondöten etkisi göstermektedir.
– Sıvı fondöten ve boyalı nemlendiricinin arasında bir yoğunluğa sahiptir.
– CC kremden biraz daha ağır olmasına rağmen non-komedojenik özelliği sayesinde gözenekleri tıkamaz.
– BB krem, güneş kremi içeriğiyle, UV ışınlarının ciltte yarattığı olumsuz etkiyi de azaltmaktadır.
– Cildin daha sağlıklı ve eşit tonda görünmesi amacıyla gereken etkiyi sağlamaktadır.

CC Krem Özellikleri;

– CC kremi BB kremden ayıran başlıca farklardan birisi, cilt rengini aydınlatmayı sağlayan bir makyaj ürünü olmasıdır.
– CC kremin yoğunluğu, BB kremden biraz daha hafiftir. Bu nedenle, yağlı ve sivilceye eğilimli cildi olanlar tarafından tercih edilebilir.
– CC kremde bulunan ışık yansıtıcı nitelikteki partiküller, uygulandığı anda cilde ışıltı katmaktadır.
– Antioksidan, C ve E vitaminleri içeren ve BB kreme göre daha yüksek oranda GKF’ye sahip olan CC krem, aynı zamanda cildi beslemekte ve korumaktadır.