Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Krem Hazırlama

Kuru cilde sahip olan kadınlar günlük hayatta birçok problemle karşılaşabilirler. Parlak olmayan bir görüntü, çatlama gibi çeşitli sıkıntılar kuru cilde sahip bir kadın için can sıkıcı olabilir. İhtiyacı olan nemi alamayan cilt bazı problemlerle savaşmak zorunda kalır. Bu yüzden cildi sürekli olarak nemlendirmek gerekir. Eğer siz de dışarıdan alınan ve ne şartlar altında yapıldığı belli olmayan nemlendiricilerin cildinize temas etmesini istemiyorsanız, evde kendi nemlendiricinizi hazırlayabilirsiniz.

Yer Fıstığı Kremi İle Cildinize Parlak ve Genç Bir Görüntü Kazandırın

Her yerde bulunabilen malzemeler ile cildinizi kuruluklara karşı koruyacak bir nemlendirici yapmanız mümkün. Yer fıstığı kremi özellikle kuru ve neme çok fazla ihtiyaç duyan cilt tipleri için uygundur. Malzeme olarak elinizde olması gerekenler gül suyu, lanolin, kakao yağı, balmumu, yer fıstığı yağı ve lavanta yağıdır. Özellikle yer fıstığı içerdiği yağ bakımından zengin olduğu için cildin nemini geri kazanmasında önemli bir rol oynayacaktır. Nemlendiriciyi elde etmek için öncelikle yapmanız gereken lanolin, kakao yağı ve balmumunu 60 derecede ısıtın ve bu esnada gül suyunu da farklı bir kapta ısıtın. Malzemelerin birbirine iyice birleşmesi için ısıyı sabit tutun.

Malzemelerin içine yer fıstığı yağını ve gül suyunu da ekleyerek bir çubuk yardımı ile tüm malzemeleri iyice harmanlayın. Son olarak da lavanta yağını ekleyip iyice karıştırdıktan sonra nemlendiriciyi bir saat dinlenmeye bırakın ve bu süre sonunda artık cildinize bu nemlendiriciyi sürebilirsiniz. Ayrıca nemlendiricinizi buzdolabında tutarak kullanım süresini maksimuma çıkarabilirsiniz. Nemlendirici hazırlarken dikkat etmeniz gereken asıl nokta yağ oranı yüksek malzemeler kullanmanızdır. Bu tarifte yer alan yer fıstığı yağı yerine aloe vera, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.