Pirinç Unundan Gelen Güzellik

Cildi beyazlatmak için yulaf ve nohut gibi malzemeler kullanılabiliyor; ama bana sorarsanız, bunlardan en etkilisi pirinçtir. Pirinç ununun içerisindeki aktif maddeler, düzenli bir şekilde uygulandığınında; hem beyazlatıcı etkiye sahiptir hem de gözenekleri sıkılaştırır.

Buna ek olarak, bir asit ile cildin yüzeyini ince ince soymamız gerekiyor. Soyma işlemini, daha önceki konularımda da paylaştığım gibi; meyve asitleri, aspirin ve türevleri ya da turunçgillerden gelen asit ile yapabilirsiniz.

Bunu tercih etmiyorsanız; yeme düzeninizden sıklıkla çıkarılması istenen, bazen bağırsaklara ve midenize rahatsızlık veren yüksek asidik miktara sahip olan domatesi tercih edebilirsiniz. Domates, asit miktarı yüksek bir besindir. Domatesin içinde ona kırmızı rengini veren ve antioksidan özellikli içerikleri, bu cilt bakımı maskesinde de etken olacak.

Maskeye Hazırlık

Maskeyi uygulamadan önce, cildi buna hazırlamanız gerekiyor. İlk aşamada süt ve gül suyu ile bir tonik hazırlayacağız ve bu karışım ile cildi güzelce temizleyip, gözenekleri açarak bir sonraki aşamaya hazır hale getireceğiz.

Gül suyu; cildi yumuşatan ve nem veren bir malzemedir. Sütün içerisindeki süt proteinlerinin getirdiği enzimler ve asitler de cilt üzerinde yumuşatıcı bir özelliğe sahiptir. Ben gül suyunu çok seviyorum, gerçekten ideal bir tonik oluyor.

Cildi ikinci aşamaya hazırlamak için; 15-20 ml gül suyunu bir kaseye alın. İçerisine 1 yemek kaşığı sütü ekleyin ve bir pamuğu bu karışıma batırıp cildinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Bu karışım; temiz ve nazik hissetmek istediğim günlerde; cildimi bol köpüklü bir jel ile temizledikten sonra mutlaka bu karışımı uyguluyorum. Hissi gerçekten muhteşem. Karışımı cilde iyice sürdükten sonra, birkaç dakika cilde nüfuz etmesi için bekleyin. Ardından ikinci aşamaya geçeceğiz. İkinci aşama, pirinç unu ve domatesin muhteşem karışımı!

Domates ve Pirinç Unu Maskesi

İlk olarak, orta boy bir domatesi ortadan ikiye kesin.
Pirinç ununu domatesin üzerine yayın.
Domates dilimini cildinizin üzerinde gezdirin ve dairesel masaj hareketleri yaparak cildinize yedirin. Bir süre sonra domates ve pirinç unu birbirine kaynıyor, bu nedenle, her seferinde yenilemelisiniz.
Bu işlemi, her bölge için 2-3 dakika boyunca uygulamalısınız.
Tüm yüzünüz bittikten sonra, 5 dakika daha yüzünüzde tutup durulayın.
Bu maskeyi, 7 gün boyunca uygulamanız gerekmektedir. Boyun bölgesine de uygulamanızı tavsiye ederim. Maskeyi uyguladıktan sonra durulayın ve bir sonraki aşamaya geçin.

Ardından güzel bir bakım kremi uygulayarak bakımınızı tamamlayın. Cildi kurutmasını engellemek için gül yağı ya da serum da kullanabilirsiniz.