Mevsim kış olduğunda, cildimize iyi bakmak için özen göstermemiz gereken pek çok unsur söz konusu oluyor. Duş süremizi sınırlamaktan oda ısısını ayarlamaya, koruyucu krem sürmekten kıyafet seçimine ve ılık duş almaya cilt sağlığına yönelik yedi maddelik önlemler listemize mutlaka bir göz atın!

Ilık duş
Haftada üç veya daha fazla sayıda uzun süre sıcak suyla duş almak, cilde zarar verir. Cildi koruma altına almak için haftada üç kez ılık suyla (36.5-40.5 derece arasında) 5-10 dakika arasında duş almak en sağlıklı olanıdır.

Koruyucu krem…
Cildi daima koruyucu kremler sürerek koruma altına almak gerekir. Güneşe çıkmadan yarım saat önce 30 faktörlü kremi cilde yedirmek, koruyucu tabaka oluşturacağından büyük önem taşır.

Nem ve ısı…
Terlemek, nemi düşük, ısısı yüksek ortamlarda vakit geçirmek deriyi kurutur. Bu nedenle vakit geçirdiğiniz alanlarda nemin yüzde 30-50 arasında olmasına, ısının ise 20-26 derece arasında olmasına özen gösterin.

Kese ve lif kurutur
Yıkanırken kese ve lif yapmak, vücut jeli kullanmak da cildi kurutan faktörler arasında yer alır. Hassas ciltlere yönelik temizleyici bir kremi el yardımıyla cildinize sürmek cilt sağlığı için en doğru olandır.

Cildinizi nemsiz bırakmayın!
Cildi nemli tutmak için bol su tüketmek çok önemli. Fakat bu, her zaman yeterli olmuyor. O nedenle cilt yapınıza uygun bir ürünü düzenli olarak her akşam kullanmalısınız… Yağlı bir nemlendirici kullanarak, cildinizin üzerinde oluşacak tabakayla koruma altına alabilirsiniz.

Kıyafet seçimi özen ister
Pamuklu ve pazen kumaştan üretilmiş, bol kıyafetler cildinizi koruma altına alacak tercihlerdir. Polyester ve yünlü kumaşlar cildi kaşındırıp zarar verebilir.

Dudaklarınıza koruyucu sürün
Kış aylarında en çok kuruyan bölgelerden biri de dudaklar. Dudaklarınıza nemlendirici sürmek, sizi çatlama, egzama ve ikincil enfeksiyonlardan korur.